szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Rafał Bujnowski laureatem nagrody im. Jana Cybisa

24.01.2019

Aktualności, Polska: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Prestiżową nagrodę przyznano po raz 45. Jej laureatami byli m.in Stefan Gierowski, Jan Tarasin i Wojciech Fangor.

Twórczość Bujnowskiego skoncentrowana jest głównie na malarstwie.  Jego obrazy na granicy abstrakcji posługują się uproszczonymi kształtami przedmiotów i lakoniczną formą, która najczęściej przedstawiona jest na jednolitym tle. Artysta niejednokrotnie demaskuje proces twórczy powstawania dzieła, poddając dyskusji definicję i wartość sztuki.

Rafał Bujnowski urodził się w Wadowicach w 1974 roku. Pierwotnie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wspólnie z Markiem Firkiem, Marcinem Maciejowskim, Wilhelmem Sasnalem i Józefem Tomczykiem tworzył grupę artystyczną Ładnie.W 2005 został laureatem międzynarodowej nagrody artystycznej Europas Zukunft.

Nagroda im. Jana Cybisa została ustanowiona w 1973 roku, jest zatem najstarszym wyróżnieniem w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. Otrzymuje ją wyłącznie żyjący artysta za wybitne osiągnięcia w dziadzinie malarstwa. Do tej pory laureatami poprzednich edycji byli m.in. Jan Berdyszak, Jerzy Tchórzewski, Ryszard Winiarski, Erna Rosenstein, Teresa Pągowska czy Wojciech Fangor.

il. góra: Rafał Bujnowski, Nocny pejzaż, 2005; źr. Desa Unicum.

A.R

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.