szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa Lucio Fontana w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

25.01.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

W ubiegłym roku obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci Lucio Fontany, w tym natomiast będziemy obchodzić 120. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji zorganizowana jest wystawa monograficzna artysty w Nowym Jorku.

Lucio Fontana on the threshold jest pierwszą, po ponad czterdziestu latach, tak dużą wystawą Fontany. Jej organizatorem jest Metropolitan Museum of Art wspólnie z mediolańską fundacją artysty oraz kuratorami z departamentu sztuki nowoczesnej i współczesnej londyńskiego Tate Modern – Irią Candelą i Estrellitą B. Brodsky.

Obiekty wzbogacone są cytatami artysty o Nowym Jorku, który odwiedził w 1961 roku przy okazji indywidualnej wystawy Marthy Jackson. Prace okresu nowojorskiego będą ważną częścią ekspozycji, mimo że sam artysta nieprzychylnie wypowiadał się o tej amerykańskiej metropolii: Próbuję tych nowych materiałów na wystawę, którą będę musiał zrobić w Ameryce i która będzie zatytułowana „kontemplacja Nowego Jorku”. Jak malować ten okropny Nowy Jork… Wtedy nagle intuicja pokierowała mną: wziąłem błyszczące metalowe blachy i zacząłem je obrabiać, raz w pionie, tak aby nadawały sens drapaczom chmur, raz brzęcząc nimi jak szydłami, raz machając nimi, by stworzyć nieco dramatyczne niebo odbijające się w kawałku kolorowej folii, by uzyskać błyski w stylu neonu… Żaden inny materiał nie odda tak dobrze sensu tej metropolii całej zrobionej ze szkła, kryształów, orgii świateł, blasków metalu…

Argentyńsko-włoski artysta znany jest ze swojej serii przeciętych obrazów, które stały się symbolami sztuki powojennej. Obrazy przedstawiają radykalny gest cięcia jako część szerszych poszukiwań artysty w celu zintegrowania przestrzeni sztuki i przestrzeni widza. Wystawa obejmuje obrazy, rzeźby, ceramiki i rysunki z okresu od 1931 do 1968 roku.Na ekspozycję zrekonstruowano słynną Arabeskę – neon zaprojektowany przez Fontana w 1951 roku na IX Triennale w Mediolanie oraz Utopię – rozpoczętą pracę na XXX Triennale w Mediolanie, a także Luce Rossa z 1967 r. Ponadto eksponowane jest dzieło Środowisko kosmiczne w Documenta 4 (1968 r.) na Met Breuer przy Madison Avenue.

Wystawa trwa od 23 stycznia do 14 kwietnia.

il. góra: Lucio Fontana on the threshold, Metropolitan Museum of Art, 2019, źr. il Giornale dell’Arte

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.