szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekord aukcyjny dzieła namalowanego przez kobietę

04.02.2019

Aktualności, Świat: aukcje

Obraz XVIII-wiecznej francuskiej portrecistki – Elisabeth-Louise Vigée Le Brun, stał się najdroższym dziełem nowożytnym namalowanym przez kobietę.

Na aukcji Master Paintings Evening Sale w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s, 30 stycznia wylicytowany został Portret Muhammada Dervisha Chana autorstwa Elisabeth-Louise Vigée Le Brun za oszałamiającą kwotę, ponad 7 milionów dolarów. Tym sposobem padł rekord najdrożej sprzedanego dzieła nowożytnego namalowanego przez kobietę.

Obraz wykonany jest w technice olejnej na płótnie. Przedstawiony na nim został ambasador z Indii, który przybył do Francji w 1788 roku. Malarka przedstawiła Muhammada w ujęciu całopostaciowym z szablą w dłoni na tle pejzażu. Rok później artystka wystawiła dzieło na paryskim Salonie. Następnie znalazł się w kolekcji męża artystki – Jean-Baptiste Pierre Le Brun.

Vigée Le Brun uważana jest za jedną z najważniejszych postaci swojej epoki. Zyskała sławę zwłaszcza ze swoich autoportretów i wizerunków dworskich kobiet, w tym królowej Marii Antoniny. Była jedną z niewielu kobiet, które uzyskały wstęp do Académie de Saint-Luc i osiągnęły wielki sukces zawodowy za życia. Pierwsza retrospektywna wystawa artystki we Francji, odbyła się dopiero w 2015 roku w paryskim Grand Palais.

il.góra: Elisabeth-Louise Vigée Le Brun, Portret Muhammada Dervisha Chana, 1788; źr. Sotheby’s

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.