szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Jedyna rzeźba Leonarda?

12.02.2019

Aktualności, Ciekawostki

Madonna z dzieciątkiem autorstwa Antonio Rossellino, może okazać się jedyną rzeźbą Leonarda da Vinci.

Statuetka z terakoty datowana jest na około 1465 rok i należy do Victoria and Albert Museum w Londynie. Na początku marca pojawi się ona na wystawie w Palazzo Strozzi we Florencji. Wokół rzeźby jednak powstało niemałe zamieszanie. Francesco Caglioti, profesor historii sztuki na Uniwersytecie Federico II w Neapolu, przypisuje Madonnę z dzieciątkiem Leonardowi da Vinci. Gdyby okazało się to prawdą, byłaby to jedyna istniejąca rzeźba mistrza z XVI wieku.

Caglioti twierdzi, że kluczowym czynnikiem jest technika przedstawienia draperii u da Vinciego. Spójrz na szaty Madonny i czerwony płaszcz Archanioła w Zwiastowaniu Leonarda (1472-75). Ruch tkaniny jest taki sam. Badacz ponadto odwołuje się do rysunku mistrza z 1503 r, Św. Anny Samotrzeć  – zauważa uśmiech św. Anny jest podobny do tego wyrzeźbionego na twarzy Maryi.

Co ciekawe, studium profesora Caglioti otwiera dyskusję o autorstwie statuetki na nowo, bo przypisanie rzeźby Leonardowi da Vinci po raz pierwszy zostało zaproponowane w 1899 roku. V&A Museum z zadowoleniem przyjmuje bieżącą dyskusję z ekspertami z całego świata.

Większość ekspertów jest jednak sceptyczna. Jakie są dowody? Nie mamy żadnych rzeźb wykonanych przez Leonarda, więc nie ma porównania. A uśmiech? Już Ernst Gombrich zwrócił uwagę, że uśmiech typu Leonardo jest dodatkiem do sterty, którą Leonardo odziedziczył po Verrocchio – powiedział Frank Zollner, profesor sztuki nowoczesnej i renesansu na Uniwersytecie w Lipsku. Dodaje:  Ale każda nowa opinia jest mile widziana, o ile ma pewne dowody na swoją korzyść. Więc poczekajmy i zobaczmy, jakie są dowody.

il.góra: The Virgin with the Laughing Child, 1465; źr. V & A Museum

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.