szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Roman Stańczak zaprezentuje Polskę na Biennale w Wenecji

13.02.2019

Aktualności, Polska: wydarzenia

W tym roku na Biennale w Wenecji w pawilonie polskim zostanie wystawiony kuratorski projekt Romana Stańczaka.

Artysta zaprezentuje 15-metrową rzeźbę pt. Lot, którą stworzył już w latach 90. Natomiast w celu ekspozycji artysta celowo ją przekształci. Maszyna zostanie wywrócona na drugą stronę tak, by wnętrze, czyli elementy kokpitu i pokładu oraz siedzenia pasażerów, stały się widoczne na zewnątrz. Z kolei skrzydła wraz z poszyciem samolotu zostaną zwinięte do środka, do wnętrza rzeźby – wyjaśnili kuratorzy pawilonu, Łukasz Ronduda i Łukasz Mojsak.

Projekt wybrało jury powołane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Projekt został doceniony ze względu na swoją skalę i odwagę koncepcji, które gwarantują monumentalność realizacji. Dzieło Romana Stańczaka jest wynikiem wieloletniej praktyki rzeźbiarskiej artysty w nicowaniu obiektów pochodzących z życia codziennego, a w tym przypadku skala przedsięwzięcia i odwaga koncepcji gwarantują monumentalny wyraz realizacji i jej wizualny powab. Autor nie boi się skojarzenia jego wypowiedzi z kwestiami fundamentalnymi dla podzielonej wspólnoty politycznej. – twierdzi jeden z jury. Jak kuratorzy o projekcie mówią: Lot ma siłę symbolu, który może stanowić grunt pod dialog w podzielonym społeczeństwie. 

58. Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji odbędzie się 11 maja i będzie trwała do 24 listopada. Kuratorem pawilonu będzie Hanna Wróblewska, dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki – Zachęta.Wcześniejsi artyści reprezentujący Polskę na Biennale w Wenecji to m.in Sharon Lockhart (2017) z filmami i fotografiami, którymi towarzyszyły cytaty z przedwojennego pisma Mały Przegląd, Yael Bartana (2011) z projektem filmowym €ŚAnd Europe Will Be Stunned / €Śi zadziwi się Europa czy Krzysztof Wodiczko (2009) z wideoinstalacją pt Goście.

Roman Stańczak, regał, 1996; źr. artmuseum.pl / rynekisztuka.pl

Roman Stańczak, regał, 1996; źr. artmuseum.pl

Roman Stańczak urodził się w 1969 roku w Szczecinie. Studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Kowalni prof. Grzegorza Kowalskiego. Do Kowalni należeli eksperymentujący twórcy, którzy tworzyli sztukę krytyczną w latach 90. XX wieku. W latach 1994-1997 wystawiał swoje prace m.in. w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w PGS w Sopocie. Od 2014 roku artysta związany jest z galerią Stereo. W 2016 roku nominowany był do nagrody Paszportu „Polityki”. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie.

fot. góra: Pawilon Polski w Wenecji

KK

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.