szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Fotorelacja z wernisażu prac Józefa Wilkonia

20.02.2019

Aktualności, Polska: wydarzenia

Wystawa Akt w malarstwie Józefa Wilkonia, rozpoczęta wernisażem 12 lutego, stanowi prezentację trzydziestu wyselekcjonowanych obiektów, stworzonych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Prace namalowane palcem na tablecie zostały wydane z okazji 89. urodzin artysty jako grafika kolekcjonerska na płótnie w niewielkiej edycji 5 sztuk, we współpracy z warszawską Galerią Limited Edition. Są to prace unikatowe – jedyne akty Wilkonia jakie istnieją na rynku sztuki. Współorganizatorem projektu jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, gdzie można zobaczyć czasową ekspozycję tych niezwykłych obrazów. Akt w malarstwie Józefa Wilkonia jest efektem kolejnej (czwartej) współpracy artystycznej Mistrza i Galerii Limited Edition.

W ostatnim czasie, stosunkowo dość krótkim, powstało kilkadziesiąt aktów damskich, wykonanych palcem na iPadzie. Wyjaśnię przy okazji, że to nie mój pierwszy kontakt z urządzeniem – mam już kilka książek zrobionych tą techniką elektroniczną. W związku z tym można mówić o pewnym manualnym doświadczeniu ‒ bo o tym jak działa iPad nadal nie wiem (śmiech), ale jak powiedzmy poznałem te instrumenty, te klawisze. Sprawia mi to sporo radości, że można tą technikę opanować stosunkowo szybko – znacznie szybciej niż klasyczne malarstwo. Mamy tu dużo materiału, tej farby, tych pędzli, ukrytych i niewidocznych w tym instrumencie, dlatego używa się ich hojnie ‒ wyjaśnia artysta.

Józef Wilkoń wśród gości, fot. Paweł Mazurek

Po przejściu wielu etapów i licznych przemianach artystycznych Wilkoń zaskakuje tworząc cykl aktów kobiecych po raz pierwszy od ponad 60 lat, kiedy to studiował akt na akademii sztuk pięknych w Krakowie. Biegłość warsztatowa, śmiały rysunek, swoboda i mistrzostwo kreski kreują smukłe ciała pełne subtelnej zmysłowości. Użyta przy tym technika cyfrowa pozwoliła Józefowi Wilkoniowi wprowadzić novum z pogranicza malarstwa i grafiki warsztatowej, tak jakby sam artysta, wykorzystując swój imponujący dorobek, postanowił przełamać konwencje i przyzwyczajenia.

Sposób budowania formy wypełnianie kształtów kolorem, operowanie światłem powodują iż mamy tu do czynienia ze swoistym dialogiem Wilkonia z wizerunkami aktu na przestrzeni historii sztuki. W wilkoniowych aktach dźwięczy światło Caravaggia, Rembranta, Giorgione. Również w sposobie przedstawienia można znaleźć analogię do aktów malowanych przez Lucasa Cranacha „Trzy Gracje”, Giorgione „Śpiąca Wenus”, czy Bouchera „Portret Marie-Luise… – kurator wystawy W.Wideryńska

Józef Wilkoń, Iwona Staroszczyk, Wiesława Wideryńska

W przypadku aktów Wilkonia mamy do czynienia z połączeniem kilku rzeczy: bardzo dużego doświadczenia malarskiego, zupełnie nowej techniki i pewnej wrażliwości czasu. Wydaje mi się, że tutaj akurat połączenie tych elementów bardzo dobrze funkcjonuje – robi to wrażenie ‒ skomentował prof. Jerzy Bralczyk, ceniony językoznawca. Licznie zgromadzeni, znakomici goście, którzy przybyli na wtorkowy wernisaż, mogli przenieść się w niezwykły świat obrazów Mistrza.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.