szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Retrospektywna wystawa Kajetana Sosnowskiego – fotorelacja

01.03.2019

Magazyn, Wystawy: Polska

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze od 22 lutego do 31 marca br. odbywa się poglądowa wystawa twórczości Kajetana Sosnowskiego.

Na wystawie klasyka nowoczesności znalazło się prawie 30 obiektów, niektóre z nich powstały już w latach 50. Ekspozycja prezentuje kolejne etapy w twórczości Sosnowskiego, z których wyodrębniono dwa główne nurty. Pierwszy z nich opiera się na figuratywnych pracach z cyklu Pamiętnik liryczny, przedstawiający pejzaże w duchu sennej poetyki oraz na cyklu Erotyków – obrazów abstrakcyjnych stworzonych z zastosowaniem szerokiej, ale ciemnej palety barw.

Drugą częścią wystawy stanowią minimalistyczne, czasami niemalże surowe dzieła wywodzące się z tradycji abstrakcji geometrycznej. Powstały one w czasie, gdy Kajetan Sosnowski podejmował problematykę przestrzeni. W płótnach z cyklu Układy równowartościowe oraz Interwencje artysta stosował zabiegi zszywania, a czasem nawet przecinania płótna, aby osiągnąć odpowiedni efekt przestrzenny.

Kajetan Sosnowski urodził się w 1913 roku w Wilnie, studia malarskie ukończył jeszcze przed wojną. W latach 50. włączył się w nurt polskiej awangardy. Wielokrotnie przebywał w Zielonej Górze jako uczestnik Wystaw Plastyki i Sympozjów Złotego Grona, w których pierwsza raz brał udział już 1965 roku. W 1972 roku złożył Galerię 72 w Chełmie, prezentującą sztukę współczesną. Obecnie galeria ta, jako część Muzeum Ziemi Chełmskiej posiada jeden z ciekawszych zbiorów sztuki awangardowej. Wystawa została zorganizowana przez Galerię Beta16 z Warszawy.

AR

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.