szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

The European Fine Art Fair, czyli największe europejskie targi sztuki

26.03.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Targi TEFAF, odbywające się co roku w Maastricht są uważane za najważniejsze na rynku sztuki. Na targi zjeżdżają się przedstawiciele największych domów aukcyjnych, galerii czy antykwariatów na świecie. W tym roku wydarzenie trwało od 16 do 24 marca, a ich hasło przewodnie brzmiało: 7000 lat historii sztuki.

Początek targów sięga lat 80-tych, kiedy to dwa wydarzenia branżowe targi antyków i targi malarstwa połączyły się w jedno. Prezentowane dzieła obejmowały wtedy antyki i sztukę starożytną oraz malarstwo powstałe do końca XVIII wieku. Teraz lista prezentowanych obiektów znacznie się powiększyła i oprócz sztuki współczesnej możemy tam znaleźć biżuterię, manuskrypty, fotografię czy design. Szacowana liczba odwiedzających targi obecnie wynosi 75 tysięcy.

Podczas wydarzenia można spokojnie uzupełnić zbiory prywatne czy kolekcje muzealne jednymi z najdroższych dzieł pojawiających się na rynku. Wiąże się to z tym, iż jest to impreza tylko dla ludzi o bardzo zasobnym portfelu. Dowodzi temu łączna wartość obiektów prezentowanych podczas targów, która wynosi 6 miliardów dolarów. Transakcje odbywają się w miłej atmosferze w trakcie spotkań w znajdujących się tam restauracjach czy barach. O randze targów świadczy też wybitne grono ekspertów z całego świata, które dokładnie sprawdza każde dzieło zanim zostanie publicznie pokazane. Warto również wspomnieć, że TEFAF jako pierwsze artystyczne wydarzenie na świecie podjęło się współpracy z The Art Loss Register, czyli największą bazą informacji o zabytkach zgubionych i skradzionych.

Organizatorzy przygotowują za każdym razem listę artefaktów, które uważane są za najciekawsze i najcenniejsze dla nabywców. W tym roku specjalną atrakcją była wystawa prezentująca 23 skarby pochodzące ze zbiorów Drezdeńskich wśród nich znalazła się m.in. korona elektora Saksonii i króla Polski Augusta II mocnego oraz słynne dzieło Rembrandta „Porwanie Ganimedesa”.

Dla niecierpliwych kolekcjonerów dobrą wiadomością jest to, że w Nowym Jorku odbywa się dwa razy w roku bliźniacze wydarzenie TEFAF. Ci, którzy przegapili targi w Maastricht mogą pojechać w maju lub w listopadzie do Stanów i tam szukać wspaniałych obiektów.

DL

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.