szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Olga Boznańska – #ArtystaTygodniaRISZ

16.04.2019

Artysta tygodnia, Cykle, Magazyn

Olga Boznańska to wyjątkowa postać w polskiej historii sztuki. Odważna, niezależna i niezwykle pracowita kobieta, której upór i determinacja były inspiracją dla późniejszych pokoleń.

Urodziła się 15 kwietnia 1865 roku w Krakowie w czasach, w których kobiety nie mogły uczestniczyć w edukacji na równi z mężczyznami. Mimo tego, od dziecka pobierała lekcje rysunku, a w 1886 roku postanowiła przenieść się do Monachium, gdzie dalej rozwijała swoje zdolności. Była osobą bardzo skrytą i ambitną. Zrezygnowała z życia rodzinnego w pełni poświęcając się sztuce.

Podczas pobytu w Niemczech Boznańska malowała głównie portrety, w których stała się prawdziwą mistrzynią przenosząc na płótno nie tylko ciało, lecz również duszę modela. Duże uznanie w tym okresie zdobyła dzięki takim obrazom jak “Portret Pawła Nauena” (1893) czy “Japonka” (1889). Tworzyła również martwe natury przedstawiające głównie kwiaty i pejzaże “Wnętrze” (1906), “Nasturcje” (ok. 1906), “Widok z okna pracowni” (ok. 1912).

Olga Boznańska, Portret Pawła Nauena, 1893, Muzeum Narodowe w Krakowie - rynekisztuka.pl
Olga Boznańska, Portret Pawła Nauena, 1893, Muzeum Narodowe w Krakowie

Jednak prawdziwy rozwój jej twórczości nastąpił, kiedy przeprowadziła się do Paryża. Mieszkając w artystycznej dzielnicy, w której rozwijały się nowe kierunki w sztuce do końca pozostała wierna swojemu stylowi. W towarzystwie była uważana za dziwaczkę ubraną w stroje z poprzedniej epoki budząc politowanie i śmiech. Boznańska była prawdziwą indywidualistką. Nie wychodziła ze swojej pracowni i pomimo bardzo trudnej sytuacji finansowej dalej podążała wyznaczoną przez siebie ścieżką nie ulegając ówczesnym trendom. W jej malarstwie dominowały ciemne barwy zestawione z jasnymi kolorami. Jej płótna charakteryzowały się rozmytymi konturami nadając im wrażenia zamglonych postaci. Schorowana i zapomniana artystka w ostatnich latach życia funkcjonowała dzięki pomocy swoich przyjaciół.

Olga Boznańska, Kwiaciarki, 1889; Muzeum Narodowe w Krakowie - rynekisztuka.pl
Olga Boznańska, Kwiaciarki, 1889; Muzeum Narodowe w Krakowie

Podczas Wystawy Światowej w 1937 roku w Paryżu Boznańska zdobyła Grand Prix, a w następnym roku jej dzieła zdobyły uznanie podczas Biennale w Wenecji. W okresie dwudziestolecia międzywojennego była bardzo popularną portrecistką. Zamówienie u niej portretu nie było taką prostą sprawą, gdyż artystka sama decydowała kogo uwieczni na swoim płótnie. Pomimo rosnącej rozpoznawalności na zachodzie, Boznańska nie cieszyła się zbyt dużym uznaniem w kraju. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie było w stanie odmówić jej zaprezentowania obrazu, który wcześniej wystawiała w Niemczech. Artystka bardzo cierpiała z powodu braku uznania w środowisku malarskim w swoim ukochanym mieście. Kiedy kilka lat później Julian Fałat zaproponował jej objęcie stanowiska kierownika wydziału dla kobiet na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Boznańska odmówiła mu. Tak swoją decyzję uzasadniła w liście do ojca:

Wiem, że Tatuś mi wziął za złe mój list, ale Tatuś nie ma wyobrażenia, do jakiego stopnia ludzie w Krakowie są mi antypatyczni. Gdybym musiała z obowiązku być w Krakowie, byłoby mi smutno pewnie, ale myśl, że obowiązek mnie tam trzyma, byłaby nagrodą, ale ja nie czuję i nie czułam się zobowiązana poświęcać swego malarstwa i siebie samej dla kilku głupich nadętych panien, które z braku zajęcia brałyby się na kilka miesięcy do sztuk

Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894; Muzeum Narodowe w Krakowie - rynekisztuka.pl
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894; Muzeum Narodowe w Krakowie

Zmarła w wieku 75 lat w 1940 roku. Pozostawiła po sobie 1200 płócien, pasteli i szkiców, które obecnie znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Jej prace można również zobaczyć w Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe w Warszawie

#ArtystaTygodniaRISZ przez najbliższy tydzień na naszym Instagramie będziemy publikować prace, zdjęcia i ciekawostki z życia artystki.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów