szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Relacja z wystawy prac Józefa Wilkonia w Złotej 44

14.05.2019

Aktualności, Wystawy: Polska

W piątek, 10 maja, na 52. piętrze wieżowca Złota 44 odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy prac Józefa Wilkonia.

Proszę Państwa, obecnie trwają dwa ważne wydarzenia na świecie: obchody 500-letniej rocznicy śmierci Leonarda Da Vinci w Europie Zachodniej oraz wernisaż Józefa Wilkonia na 52. piętrze wieżowca Złota 44 – takimi słowami licznych gości powitał Gospodarz luksusowego apartamentowca Złota 44, Wiceprezes BBI Development, Rafał Szczepański – Wszyscy jesteśmy fanami Józefa Wilkonia i jest to dla nas zaszczyt gościć Mistrza. Kiedy zapraszaliśmy Józefa Wilkonia, podejrzewaliśmy, że akty wykonane przez Mistrza w połączeniu z naszym wnętrzem na 52. piętrze wywrą piorunujące wrażenie. Ale to co tu się stało, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

Ostatnie prace malarskie Józefa Wilkonia – akty kobiece – które powstały przy użyciu nowoczesnych technologii, stały się pretekstem do gloryfikacji jego twórczości. Na zaproszenie Złotej 44 i we współpracy z Galerią Limited Edition, od lat promującej twórczość Mistrza, narodził się pomysł na organizację wyjątkowego wydarzenia − private view, niecodziennej formy spotkania, która zachęca do dialogu pomiędzy odbiorcami a artystą i tym samym wpisuje się w najnowsze światowe trendy wystawiennicze.

−Główną inspiracją tego wydarzenia jest postać samego Józefa Wilkonia – wybitnej osobowości dla polskiego dorobku kulturowego. Wydarzenie umożliwia widzom dostrzec nowe aspekty w twórczości niezwykłej postaci, jaką jest Józef Wilkoń, który zaskakuje odbiorców i rozkochuje w swojej twórczości coraz to nowe rzesze miłośników sztuki. Wilkoń powraca do aktu po ponad 60. latach będąc jednocześnie otwartym na różne techniki, które odważnie wykorzystuje – maluje nagie, kobiece ciała palcem na iPadzie. Jest to fenomen, sądzę nawet na skalę światową, wart uwagi i promocji – podkreśla Iwona Staroszczyk, właścicielka Galerii Limited Edition.

Po przejściu wielu etapów i licznych przemian artystycznych, Wilkoń wciąż aktywnie działa na polu zawodowym, tworzy coraz to nowe projekty. Powiedziano kiedyś o Józefie Wilkoniu, że jest piekielnie zdolny. To prawda – jest artystą wszechstronnym i niezależnie od tego jakiego medium używa, po prostu osiąga sukces – powiedziała Wiesława Wideryńska, kurator wystawy.

−Akty powstały z głowy, z wyobraźni – powiedział Mistrz w trakcie wernisażu – Na pytanie dlaczego postanowiłem wrócić do aktu zwykle odpowiadam, że chciałem pokazać, że nie zapomniałem jak wyglądają gołe baby – zakończył Józef Wilkoń.

Niezwykła przestrzeń 600 m2 apartamentu, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Warszawy, stanowiła integralną część ekspozycji Wilkoń na 52. piętrze, pozwalając w pełni doświadczyć subtelnego piękna w czystej postaci.

Artysta od około trzech lat zajmuje się malarstwem cyfrowym, a cykl prac Akt w malarstwie Józefa Wilkonia powstał z potrzeby twórczości własnej. Prace zostały wydane w kolekcjonerskiej edycji limitowanej 5 sztuk, w technologii Digigraphie gwarantującej jakość i trwałość prac przez dziesięciolecia. Użyta technika cyfrowa pozwoliła Józefowi Wilkoniowi wprowadzić novum z pogranicza malarstwa i grafiki warsztatowej, tak jakby sam artysta, wykorzystując swój imponujący dorobek, postanowił przełamać konwencje i przyzwyczajenia. Przestrzeń Złotej 44 wpłynęła na wyjątkową atmosferę tego wydarzenia.

Projekt był eventem jednodniowym na cześć Mistrza.

Zdjęcia z inauguracji wystawy przygotował Tomek Kowalski (http://tomekkowalski.com). Partnerzy wydarzenia: Galaxy Food and Beverage Holding i Synergy Sound

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.