szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Praca Moneta sprzedana za ponad 110 milionów dolarów

15.05.2019

Aktualności, Świat: aukcje

Podczas wczorajszej aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s sprzedano za 110 747 000 dolarów jedno z najsłynniejszych dzieł wybitnego francuskiego malarza Claude’a Moneta “Meules”. Jest to nie tylko najdrożej sprzedana praca tego artysty, ale również obecnie najcenniejsze dzieło impresjonizmu.

Unikalna perspektywa, dynamiczna kompozycja i żywa paleta barw odróżniają ten obraz od innych. Silne ukośne linie spotykają się w centrum pracy, uziemiając warstwy wyszukanych pociągnięć pędzla i kierując wzrok widza po płótnie. Rezultatem jest urzekający krajobraz, który emanuje poczuciem głębokiej harmonii.

Po raz pierwszy praca pojawiła się na aukcji w 1986 roku. Wtorkowa sprzedaż osiągnęła jednak cenę ponad 44 razy wyższą niż poprzedni rekord. W ciągu zaledwie ośmiu minut sześciu oferentów walczyło gorąco o arcydzieło.

“Meules” został po raz pierwszy nabyty przez Berthę Honoré Palmer w 1892 roku.  Żona zamożnego chicagowskiego biznesmena konsekwentnie inwestowała w wielkie dzieła sztuki. Zachwycona monumentalną wystawą Moneta prezentującą serię prac “Haystacks” w 1891 roku w Paryżu, pani Palmer nabyła pracę u marszanda Moneta, Paula Duranda-Ruela. Choć wkrótce odsprzedała obraz paryskiemu muzeum, to szybko zmieniła zdanie. I tak w 1892 obraz “Meules”, wraz z ośmioma innymi dziełami z serii Haystacks Moneta, wrócił z nią do Stanów Zjednoczonych. W ciągu swojego życia pani Palmer pozostała entuzjastyczną wielbicielką obrazów z serii Moneta; oprócz “Haystacks” posiadała cztery topole, trzy z katedry w Rouen i trzy prace z rana w serii Sekwany

Od tamtej pory niezwykła kolekcja dziewiętnastowiecznych dzieł impresjonistycznych pani Palmer przeszła przez jej rodzinę, stając się częścią kolekcji Honoré & Grace Palmer po śmierci pierwotnej właścicielki. Wczorajsza sprzedaż otwiera nowy rozdział w historii obrazów tego wybitnego artysty.

fot. góra: Claude Monet, Meules, 1890; źr: Sotheby’s

D.L

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.