szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Relacja z targów sztuki ArtVilnius’19

04.06.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Dziesiąte międzynarodowe targi sztuki ArtVilnius’19 rozpoczęły się 30 maja, w czwartkowy wieczór w centrum wystawienniczo-kongresowym Litexpo. Podczas tegorocznej edycji wybrano najlepsze galerie, artystów i dzieła roku.

Podczas jubileuszowej edycji targów ArtVilnius’19 wyróżniała się przede wszystkim wyjątkowo liczna reprezentacja sztuki francuskiej. Na targach znalazło się aż, 11 francuskich galerii i wielu francuskich artystów. Tym samym wiele nazwisk w programie #FocusFrance, poświęconym współczesnej scenie artystycznej Francji, znalazło się również na liście najlepszych tegorocznych uczestników ArtVilnius19.

Nagroda dla najlepszego artysty – duet Émilie Brout i Maxime Marion

Zwycięzcy zostali wybrani przez jury w składzie: historyk sztuki Virginijus Kinčinaitis, historyk sztuki Dr Ramintę Jurėnaitė, przewodniczącego Lewben Group i Lewben Art Foundation – Viliusa Kavaliauskasa, kuratora Muzeum MO Ugnė Paberžytė oraz Kadri Laasa, kierownika projektu Estonian Contemporary Art Development Centrum, centrum sztuki KAI i biennale sztuki współczesnej w Tallinie.

Zgodnie z nową zasadą, wprowadzoną kilka lat temu, ArtVilnius przyznaje nagrody siedemiu najlepszym ekspozycją. W tym roku były to: Bubenberg (Francja), Galerie Eric Mouchet (Francja), Galerie Thomas Bernard | Cortex Athletico (Francja), Kogo (Estonia), Māksla XO (Łotwa), The Rooster Gallery (Litwa) i Titanikas. VDA parodų salės (Litwa).

Nagrodzone stoisko galerii Bubenberg zParyża

Po zapoznaniu się z ogromną liczbą różnorodnych dzieł sztuki w ArtVilnius’19, jury jednogłośnie wybrało francuski duet Émilie Brout i Maxime Marion, reprezentowanych przez galerię 22,48 m², jako najlepszych artystów na targach. Nagroda za najlepszą rzeźbę/instalację trafiła do Elsy Philippe, której kosmopolityczne dzieło, w postaci wyświetlanej interpretacji współczesnego świata w formie hipnotyzującego kolażu, było częścią programu #FocusFrance.

Nagroda dla artysty poniżej 35. roku życia – Laura Sabaliauskaitė

Tradycyjnie została przyznana nagroda dla najlepszego młodego artysty (poniżej 35 lat) ArtVilnius – w tym roku nagrodę otrzymała Laura Sabaliauskaitė. Prace artystki dają bardzo osobistą projekcyjną wizję zbudowaną na głębokiej mitologii i wyparowującą w pikselach ekranu – taką opinię jury wygłosił Virginijusa Kinčinaitis.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.