szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Po 72 latach obraz Stanisława Wyspiańskiego wrócił do Polski

06.06.2019

Aktualności, Polska: wydarzenia

„Portret panien Bobrówien” od 1947 roku znajdował się w prywatnej kolekcji w Kanadzie.

Na portrecie przedstawione są trzy młode kobiety umieszczone w bliżej nieokreślonym wnętrzu wyposażonym w krzesła i stół, na którym leży książka, zegarek oraz… podkowa. Jedna z dam trzyma również książkę na kolanach, jakby przed momentem wytrącono ją z lektury. Inna z zaciekawieniem spogląda przez ramię swojej siostry w kierunku widza.

Zgodnie ze wskazaniem przy sygnaturze praca powstawała w marcu 1894 roku, a zatem na krótko przed kolejnym wyjazdem Wyspiańskiego do Paryża. Zapewne było to dla autora szybkie zamówienie zlecone przez bliskich znajomych.

Obraz powstał w technice pastelowej na papierze o rozmiarze 90 na 120 cm. Ze względu na technikę, z Kanady musiał być transportowany w specjalnych warunkach, z ograniczeniem narażenia na drgania. Praca została kupiona do polskiej kolekcji prywatnej, lecz przed tym zostanie zaprezentowana na wystawie Wyspiański. Posłowie” trwającej od 17 maja do 29 września w krakowskim Muzeum Narodowym, której zdobi plakat.

A.R

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.