szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Kim były kochanki słynnych malarzy?

28.06.2019

Magazyn

Zachwycały, intrygowały i inspirowały, a śnili i marzyli o nich wybitni artyści. Kim były przez wieki skrywane tajemnicze muzy, dla których malarze zdradzali i tracili zmysły? Pełne namiętności romanse, dzięki płótnom przetrwały do dziś.

W pracowni artysty

Za każdym obrazem kryje się historia, którą z ogromną pasją odkrywają przed nami historycy sztuki. Burzliwe związki towarzyszyły artystom już od stuleci. Niewielu wie, że jednym z królów rozwiązłości epoki baroku był Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Wpatrując się w jego obrazy możemy odnaleźć ukryte twarze bliskich mu kobiet. Malarz uwiecznił wizerunek swojej żony Saskii van Uylenbourg i dwóch służących-kochanek: Geertje i Hendrickje. Sytuacje w jakiej znalazł się Rembrandt świetnie obrazuje jedno z jego dzieł zatytułowane “Batszeba w kąpieli” z 1654 roku. Namalowana z mistrzowską perfekcją młoda kobieta wyłania się z mroku. W jej oczach widać smutek i zamyślenie. Batszeba trzyma w dłoni list, który zawierał dla niej coś ważnego. Malarz doskonale uchwycił rozterki dziewczyny ukazując przy tym całe jej piękno i wdzięk. Postać biblijna przedstawiać miała ostatnią kochankę Rembrandta, której powabności nie mógł się oprzeć.

Rembrandt, Batszeba w kąpieli, 1654; Luwr

Rembrandt, Batszeba w kąpieli, 1654; Luwr

Małżeństwo Rembrandta i jego żony Saskii nie trwało długo. Kilka dni po kolejnym porodzie Saskia zmarła. Wtedy to jej miejsce zajęła Geertje, która wcześniej zajmowała się domem. Ich romans nie przetrwał, ponieważ pojawiła się młodsza służąca Hendrickje, dla której malarz całkowicie stracił głowę. Zauroczony artysta w pełni oddał się nowej namiętności podobnie jak król Dawid, który skazując na śmierć jej męża zdobył kochankę. Niemoralne zachowanie Rembrandta sprowadziło na niego krytykę rady kościelnej, a jego wybranka została odsunięta od kościoła. Burzliwy związek nie skończył się dobrze, gdyż w wyniku plagi dżumy konkubina artysty zmarła zostawiając go samego.

Sekret młodości

Nie tylko Rembrandt miał serce wrażliwe na uroki płci przeciwnej. Amedeo Modigliani również nie stronił od kontaktów z młodymi dziewczynami. Twórczość Amadeo koncentrowała się wokół kobiet. To one były głównymi bohaterkami jego prac. Włoski malarz był znany ze swojego umiłowania do niewiast i życia pełnego ekscesów oraz zabaw. Wśród portretowanych przez niego osób znalazły się takie postacie jak żona Mojżesza Kisslinga. Wyjątkowa więź łączyła go z Lunią żoną Kazimierza Czechowskiego – prywatnie przyjaciela polskiego marszanda Leopolda Zborowskiego. Poznali się w jednej z paryskich kawiarni i od tego momentu wizerunek Luni często pojawiał się na płótnach artysty.

Jeanne Hebuterne na: autoportrecie z 1917; fotografii z 1916; portrecie Amadeo Modiglianiego z 1919

Jeanne Hebuterne na: autoportrecie z 1917; fotografii z 1916; portrecie Amedeo Modiglianiego z 1919

Modigliani miał wiele kochanek, ta która pozostała z nim do końca to Jeanne Hebuterne. Po raz pierwszy malarz zobaczył Jeanne, kiedy jako 19-letnia studentka uczyła się w Académie Colarossi. Od tej chwili stała się jego muzą i prawdziwą miłością. Wśród francuskiej bohemy artystycznej wyróżniała się wyjątkowo jasną karnacją i rudymi włosami. Zachwycali się nią paryscy artyści, jednak to właśnie starszy o 14 lat Modigliani skradł jej serce i odtąd żyli w nieformalnym związku. Jeanne była uzdolniona artystycznie jej prace można obecnie podziwiać w Paryżu czy Genewie. Kochankowie byli sobie w pełni oddani i kiedy to malarz zachorował, a później zmarł, młoda Hebuterne nie była w stanie bez niego żyć. Wkrótce po tym wydarzeniu będąc w zaawansowanej ciąży wyskoczyła przez okno, osierocając przy tym ich jedyne dziecko, małą Jeanne.

Wierność aż po grób

Miłosne uniesienie i przywiązanie nieraz kończyło się tragicznie dla artystów. Taki los spotkał Stanisława Ignacego Witkiewicza, chociaż nie zginął on z powodu kochanki to razem z nią próbował popełnić samobójstwo. Dla niego próba powiodła się skutecznie i tak zmarł pozostawiając po sobie ogromny dorobek artystyczny. Witkacy znany był z zamiłowania do kobiet, które przyciągał do siebie jak magnes. Portretował wiele szanowanych i dostojnych panien, co powodowało, że kojarzony był z wieloma przelotnymi romansami. Niezwykła więź połączyła go z Czesławą Oknińską-Korzeniowską, mężatką o 17 lat młodszą od malarza. Wplątana w miłosne zagrywki Nina, żona Witkacego, wstawiła się nawet za nim u konkubiny, by ta przebaczyła mu jego zdrady. To właśnie u boku Czesławy artysta spędził ostatnie chwile swojego życia. Niekończąca się lista kobiet, które romansowały z malarzem, do dziś budzi wielkie emocje i skrywa wiele tajemnic.

David Hockney, Portret artysty (Basen z dwoma postaciami), 1972, źródło: Christie's

David Hockney, Portret artysty (Basen z dwoma postaciami), 1972, źródło: Christie’s

Razem pomimo przeciwności

Nie tylko kobiety były obiektem westchnień artystów. Wielu malarzy nawiązywało również bliskie kontakty z mężczyznami, co skutkowało niegdyś skandalami. Wśród najbardziej znanych artystów współczesnych możemy wymienić związki Francisa Bacona i jego partnera George’a Dyera czy Andy’ego Warhola i David’a LaChapelle’a. Przykładem na to, że życie prywatne malarzy nie stanowi problemu dla koneserów sztuki jest obraz David’a Hockney’a “Portret artysty (basen z dwoma postaciami)” z 1972 roku, który podczas aukcji został sprzedany za ponad 90 mln dolarów. Był to jeden z rekordów cenowych ustanowionych, jako najdrożej sprzedane dzieło żyjącego artysty. Obraz przedstawia dwóch mężczyzn, jeden z nich to były kochanek i dawny student Hockney’a Peter Schlesinger.

Niestałość i szaleństwo uczuć nieustannie towarzyszy artystom. Wśród twarzy spoglądających z płócien możemy odnaleźć wizerunki muz, kochanek czy bratnich dusz, bez których wiele dzieł nigdy, by nie powstało.

il. góra: Amedeo Modiglianie, Nu couché (Sur le coté gauche), 1917

Dorota Luzar

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

2 komentarzy do “Kim były kochanki słynnych malarzy?”

  1. Marek

    Znakomity tekst. Życie prywatne artysty ma ogromny wpływ na jego twórczość. Chociaż nie zawsze znane, można go „przeczuć” poddając się emocjom płynącym z płócien artystów.

  2. Katarzyna

    Bardzo ciekawy artykuł, dobrze się czyta. Chętnie poczytam takich więcej.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.