szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:

Obraz Chełmońskiego w Sotheby’s blisko rekordu

10.07.2019

Aktualności, Świat: aukcje

Na aukcji dzieł XIX-wiecznego europejskiego malarstwa w Sotheby’s obraz Józefa Chełmońskiego pt. „Nocna jazda” został sprzedany za ponad 337 tys. brytyjskich funtów.

Licytacja w Sotheby’s odbyła się 9 lipca w londyńskim oddziale domu aukcyjnego. Pośród 68 pozycji katalogowych w ofercie aukcji 19th Century European Paintings znalazły się trzy dzieła polskich autorów, w tym dwa Chełmońskiego – Polowanie na łące i Nocna jazda. To ostatnie o rozmiarze 96 na 182 cm z 1873 roku osiągnęło kwotę 337 500 funtów, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę ponad 1 600 000 złotych.

Midnight Ride – takim tytułem obraz został opatrzony w katalogu aukcyjnym – przedstawia scenę pędzącego nocą po śniegu wozu, zaprzężonego przez dwa konie maści czarnej. Dynamikę pojazdu uzmysławia poza woźnicy, który energicznym ruchem pogania konie, a pęd wozu rozwiewa jego ubranie i włosy, przez co ma zasłoniętą twarz. W całej tej sytuacji jedynie pasażerka zaprzęgu zachowuje spokój, jej nostalgiczne spojrzenie uzmysławia nam wspomnienie czegoś lub kogoś pozostawionego w pośpiechu.

Estymacja Nocnej jazdy została ustanowiona między 200 – 300 tys. funtów, podobnie jak dzieło Gustava Courbeta, słynnego przedstawiciela realizmu, który również był reprezentowany na aukcji. Drugim dostępnym na aukcji w Sotheby’s obrazem Józefa Chełmońskiego było Polowanie na łące (Hunting in the Meadows) z 1895 roku sprzedane za 68 750 funtów (ok. 326 562 złotych). Poza pracami Chełmońskiego w ofercie licytacji znalazła się również praca Jana Konopackiego (1856–1894) pt. Czekając na prom (Waiting for the Ferry) z 1881 roku – ta znalazła swojego nabywcę za 12 500 funtów, czyli ok. 59 375 złotych.

Mimo wysokiej kwoty uzyskanej przez obraz Józefa Chełmońskiego, nie jest to najwyższa kwota jaką zapłacono za obraz tego autora na rynku aukcyjnym. Podczas aukcji dzieł sztuki w domu aukcyjnym Agra-Art nabywca zapłacił 1 810 000 złotych za scenę zatytułowaną Noc księżycowa z 1876 roku.

A. R

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: