szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Obrazy z imprezową historią w tle

16.07.2019

Na deser

Z okazji ósmych urodzin portalu Rynekisztuka.pl, przyglądamy się ciekawym imprezowym obrazom znanych osobowości z historii sztuki. Nie zamykamy się jednak tylko i wyłącznie na okazje jubileuszowe. W repertuarze artystów pojawiają się zarówno świeckie biesiady, kameralne spotkania, dworskie potańcówki jak i miejskie bankiety. Każdy krąg kulturowy posiada własne, charakterystyczne dla klimatu i lokalizacji sceny rodzajowe, które różnią się pod wieloma względami. Malarze i malarki to nie tylko obserwatorzy imprez, ale i czynnymi ich uczestnicy. W jaki sposób dokumentują ważne ale i bardziej prozaiczne okoliczności na swoich pracach?

Cranbrook, Anglia: Pierwsze urodziny

Już w dziewiętnastym wieku, jak przedstawia nam Frederick Daniel Hardy, urodzinowy czas kojarzył się z pięknie ozdobionym, słodkim tortem. Płótno autorstwa angielskiego malarza zatytułowane ,,Pierwsze urodziny”, przedstawia skromne rodzinne grono zebrane wokół okrągłego stołu. W samym centrum znajduje się dziecko świętujące swoje pierwsze urodziny w otoczeniu najbliższych. Scena odbywa się w domowym na wpół zaciemnionym wnętrzu. Tematyka prac Hardy’ego bardzo silnie łączy się z zainteresowaniami artysty, który czynnie uczestniczył w życiu lokalnej społeczności miasta Cranbrook. Był nie tylko oficerem w 37. Korpusie Ochotników Strzelców Kent, strażnikiem kościoła, członkiem Komitetu Stowarzyszenia Literackiego i Klubu Krykieta, ale także regularnym uczestnikiem miejskich wieczorów muzycznych. Można więc śmiało przyznać, że przywiązanie do lokalnych ,,obrządków” odgrywało ważną rolę w jego życiu. Co więcej, grono twórców z ,,Cranbrook Circle” do którego należał Hardy, do dzisiaj uważane jest za niezwykle towarzyską grupę, która regularnie spotykała się na wspólnie organizowanych rodzinnych kolacjach, podwieczorkach i imprezach.

il. góra: Frederick Daniel Hardy, The First Birthday Party, 1867; Richard Green Gallery, London

Mount Mansfield, USA: Górscy imprezowicze

Jerome B. Thompson, The Belated Party on Mansfield Mountain, 1858

Jerome B. Thompson, The Belated Party on Mansfield Mountain, 1858; Metropolian Museum of Art

Amerykański Malarz Jerome Thompson w swojej twórczości łączył pejzaż ze scenami rodzajowymi. Jak podkreślają historycy sztuki, jego obrazy są pełne świetlnych blików i tonalnych subtelności. Na jednym z przedstawień zatytułowanym ,,Belated Party on Mansfield Mountain” malarz ukazał piękny widok najwyższego szczytu Vermont (Mount Mansfield). Górski pejzaż stał się pretekstem do umieszczenia na obrazie grupy imprezowiczów podziwiających widok na jezioro Champlain. Zachwyceni pięknem natury, cieszą się towarzystwem bliskich przyjaciół w pięknym otoczeniu przyrody. Obraz wydaje się nadwyraz współczesny, szczególnie w kontekście modnych dzisiaj praktyk slow life.

Nowy Jork, USA: Birthday girl

John Currin, Birthday, 1999

John Currin, Birthday, 1999; pozycja dostępna w domu aukcyjnym Phillips na aukcji 20th Century & Contemporary Art Evening Sale w dniu 8 listopada 2015 roku. [Permission for the use of any image is granted by the holder of the intellectual property rights for timely reporting and auction review purposes only. The underlying intellectual property rights in any property depicted remain the property of the rights holder. Phillips does not make any representations with respect to or accept any responsibility for any third party uses. Image courtesy of Phillips.]

Obraz Johna Currina ukazuje szczerą radość portretowanej jubilatki. Artysta przeciwstawia się poniekąd kanonom znanym z historii sztuki, ponieważ ukazuje niegdyś nie pokazywany szeroki uśmiech bohaterki. Karykaturalna twarz oraz odświętna urodzinowa oprawa wydarzenia, ma ukazać klimat dekadencji lat dziewięćdziesiątych, w którym John Currin kształtował się jako malarz. Bohaterka jest symbolem ,,obżarstwa, egzorbitancji i nadmiernego pobłażania”, jak podkreślają krytycy.

Okolice Glasgow, Szkocja: Imprezy sportowe

John Lavery, The Tennis Party, 1885

John Lavery, The Tennis Party, 1885; City of Aberdeen Art Gallery

Klimat imprezowy kojarzy się także z dworską etykietą epoki wiktoriańskiej. Czynny obserwator John Lavery, uwiecznił moment kształtowania się dziedziny sportowej jaką był tenis ziemny. Scena z obrazu ,,The Tennis Party” przedstawia grupę zapalonych graczy i w pełni odzwierciedla ówczesne nowoczesne życie i rekreację lat 80. XiX wieku, kiedy to wymiana społeczna zawiązująca się podczas aktywności fizycznej zaczęła odgrywać istotną rolę, a nawet kształtować formułę aktywnych spotkań towarzyskich.

Chicago, USA: Barbecue

Archibald Motley, Barbecue, 1934

Archibald Motley, Barbecue, 1934;

Przedstawiciel stylu Chicago Black Renaissance, Archibald John Motley, doskonale dokumentuje lata 20. i 30. XX wieku. Był to okres silnie rozwijającej się tak zwanej ,,czarnej kultury artystycznej i estetycznej”. Artysta przedstawiał potańcówki organizowane w kolebce muzyki jazzowej – Chicago. Tętniące życiem sceny bawiących się ludzi, wprowadzają odbiorcę w zabawowy stan. Dzięki temu możemy identyfikować się z postaciami i miejscami z obrazu mimo faktu, że te klimatyczne imprezy odbywały się niemalże sto lat temu.

Zobacz także inne imprezowe dzieła sztuki

 

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.