szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Muzeum Orsay z olbrzymią darowizną od kolekcjonera z Teksasu

19.07.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Ponad 100 nowych obiektów zostało podarowanych Muzeum Orsay w Paryżu przez małżeństwo kolekcjonerów sztuki z Teksasu.

Dzieła m.in Henri Matisse, Amedeo Modiglianiego, Roberta Delaunay czy Odilon Redona zasilą zbiory paryskiego muzeum. Darczyńcami kolekcji jest małżeństwo Marlene i Spencera Hays, biznesmena z Teksasu zmarłego w marcu 2017 roku, którego ostatnią wolą było przekazanie prac do słynnego Musée d’Orsay.

Darowizna obejmuje 106 dzieł, w tym 40 obrazów na płótnie, 47 prac na papierze oraz 19 rzeźb. Co ciekawe, nie jest to pierwszy i ostatni taki podarunek od Haysów dla tego muzeum. W październiku 2016 roku małżeństwo przekazało 187 innych dzieł, a po śmierci Marlene, cała licząca około 600 kolekcja ma zostać podarowana Francji.

Spencer Hays urodził się w 1936 roku. Od lat 70. razem z żoną zainteresował się kolekcjonowaniem sztuki – przede wszystkim – amerykańskiej. Dekadę później rozpoczął budowanie kolekcji sztuki francuskiej. Małżeństwo Hays zostało współzałożycielami powstałego w 2013 roku Amerykańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Orsay. W podziękowaniu za zasługi François Hollande, ówczesny prezydent Francji, oznaczył Spencera Haysa tytułem Komandora Legii Honorowej.

il. góra: Pierre Bonnard, Afternoon in the Garden (Popołudnie w ogrodzie), 1891; Muzeum Orsay w Paryżu

A.R.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.