szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Kolekcjoner pozywa marszanda za zniszczenie rzeźby wartej 22,5 mln dolarów

14.08.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Francuski kolekcjoner Marc Baradel pozywa firmę z branży Art Investment za uszkodzenie jego rzeźby autorstwa Constantina Brancusiego wartej 22 500 000 dolarów.

Rzeźba zatytułowana Le poisson (ok. 1920-22) była przedmiotem zakupu od firmy Artemus prowadzonej przez amerykańskiego finansistę Ashera Edelmana. Tam, w niejasnych do końca okolicznościach, główny element kamiennej rzeźby spadł z niewielkiego piedestału i złamał się w połowie zaraz po nabyciu dzieła przez Marca Baradela. W nowojorskim sądzie obaj mężczyźni przerzucali się oskarżeniami. Według marszanda to kolekcjoner ustawił kompozycję w jego biurze i gdy usiadł na kanapie, rzeźba natychmiast upadła.

Praca została poddana rekonstrukcji, ale jej wartość rynkowa spadła o ok. 25% pierwotnej ceny – obecnie wycenia się ją na 16,9 mln dolarów. Jak stwierdza raport firmy Alex Rosenberg and Associates – wizualnie przywrócono dzieło do stanu sprzed wypadku, ale pęknięcie jest nadal widoczne. Kolekcjoner żąda od Artemus zwrotu pełnej kwoty zakupu oraz 5 mln dolarów od firm ubezpieczeniowych, które wstrzymały wypłatę odszkodowania za zniszczoną rzeźbę.

Constantin Brancusi (właściwie Brâncuși) był rumuńskim rzeźbiarzem osiadłym w Paryżu, żyjącym w latach 1876-1957. Jego organiczne rzeźby dały początek nowemu nurtowi w plastyce abstrakcyjnej, który później kontynuował m.in. Henry Moore. Dziś jego dzieła osiągają rekordowe ceny na rynku sztuki i są najwyżej cenionymi dziełami w tej dyscyplinie. W nowojorskim Christie’s 15 maja 2018 roku za rzeźbę artysty zapłacono aż 71 milionów dolarów.

źr. artnet.com | il. góra: Constantin Brancusi, Le Poisson, ok 1930; źr. Centrum Pompidou

A.R

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.