szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Renomowane domy aukcyjne – Hôtel Drouot

29.08.2019

Cykle, Dla kolekcjonerów, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

Francuski rynek sztuki może pochwalić się kilkoma wyspecjalizowanymi domami aukcyjnymi, jednak wśród nich znajduje się jedno miejsce nie tylko doskonale zlokalizowane, ale również posiadające ciekawą historię powstania i rozwoju. W okolicy słynnych Le Grands Boulevards i znajdujący się w dziewiątej dzielnicy Paryża znanej jako jedno z biznesowych centrów miasta mieści się Hotel Drouot.

Hotel Drouot jest najstarszą francuską instytucją zajmującą się szeroko pojętym handlem sztuką i nie tylko nią, jest również największym domem aukcyjnym na świecie. Imponujący budynek o łącznym metrażu dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych składa się z szesnastu sali aukcyjnych rozmieszczonych w budynku tak, aby były dostosowane do rodzaju oferowanej usługi. W budynku znajdują się również biura oraz magazyny służące do przechowywania wszelkich licytowanych przedmiotów. W tych imponujących wnętrzach każdego dnia pojawia się około pięciu tysięcy odwiedzających, gdyż firma słynie z otwartego podejścia do odbiorców – przedmioty oferowane na sprzedaż można zobaczyć od poniedziałku do soboty, a każdego dnia odbywa się szesnaście aukcji, rocznie sprzedanych zostaje około pół miliona przedmiotów!

Widok na Hotel Drouot źr. REUTERS/Charles Platiau - RTSABSM

Widok na Hotel Drouot źr. REUTERS/Charles Platiau – RTSABSM

Budynek ma ciekawą historię powstania, która dodaje wyjątkowości każdej nawet najmniejszej z odbywających się tu aukcji. W 1850 roku za kwotę czterystu trzydziestu ośmiu tysięcy franków dokonano zakupu terenu dawnego dworu Pinon de Quincy, czyli obecnej ulicy Drouot. Dwa lata później nastąpiło uroczyste otwarcie dwupiętrowego domu aukcyjnego Drouot, który mógł się poszczycić wieloma udogodnieniami technologicznymi, jak na przykład posiadaniem jednego z pierwszych w Paryżu dźwigów hydraulicznych. Kolejne lata były dla tego miejsca okresem istnej świetności, skupiając się głównie na sprzedaży biżuterii, antyków i innych drogocennych przedmiotów – na przestrzeni lat miejsce to zyskało rozgłos. W 1887 roku doszło tu do sprzedaży klejnotów koronnych, a także mebli z dworu Emila Zoli. W okresie wojennym w latach 1941 – 1942 w Drouot sprzedano ponad milion przedmiotów należących do Żydów przez Einsatzstab Reichsleiter Rosenberg.

Okładka katalogu do aukcji z 1914, na zdj. Auguste Renoir Baigneuse z 1895 roku

Okładka katalogu do aukcji z 1914, na zdj. Auguste Renoir Baigneuse z 1895 roku

Po wielu latach użytkowania oraz na skutek okresu okupacji budynek uległ powolnemu niszczeniu, co pod koniec lat osiemdziesiątych zaowocowało decyzją o gruntownej przebudowie. Od roku 1976 na cztery lata dom aukcyjny przeniesiono do budynku dawnego dworca d’Orsay – obecnie Muzeum d’Orsay. Zatrudnieni do wykonania projektu nowego budynku domu aukcyjnego architekci Jean-Jacques Fernier oraz Andre Biro dokonali gruntownej przebudowy hotelu, jednocześnie zachowując metalowe ramy starego budynku. W 1980 roku miała miejsce odsłona odnowionego Hotelu Drouot, a uroczystemu otwarciu przewodził Jacques Chirac. Od tamtego momentu miejsce to jest obowiązkową pozycją na mapie Paryża dla każdego, kto ceni wyjątkowość aukcji sztuki dostępnych absolutnie dla każdego w różnorodnych odsłonach.

Wnętrze Hotelu Drouot podczas aukcjiw wykonaniu Me Lair-Dubreuil, Jean Lefort.

Wnętrze Hotelu Drouot podczas aukcjiw wykonaniu Me Lair-Dubreuil, Jean Lefort.

Miejsce to gromadzi rzesze kolekcjonerów, pasjonatów i przedstawicieli sztuki z całego świata. Odbywające się tu aukcje nie tylko podbijają światowe rekordy, ale również charakteryzują się wspomnianą wcześniej różnorodnością. Odbywają się tu katalogowane aukcje dzieł najbardziej uznanych twórców, ale również aukcje przedmiotów użytku codziennego – w takiej aukcji może wziąć udział każdy, nie stosuje się numerów licytujących czy innych ogólnie przyjętych zasad. Oprócz tego niejednokrotnie mają tu miejsce kontrowersyjne i owiane ciekawą atmosferą wydarzenia gromadzące tłumy nie tylko ze względu na wartość kolekcji dostępnych na aukcji, ale również ze względu na unikatową atmosferę wydarzenia. W 2007 roku w Drouot zorganizowano wydarzenie, w czasie którego na sprzedaż dostępna była kolekcja w całości związana z paryskimi domami uciech. Ta wyjątkowa aukcja miała tym więcej pikanterii, że właścicielem kolekcji był były komisarz policji i agent kontrwywiadu. Wydarzenie cieszyło się dużą sławą, a i sam dom aukcyjny zadbał o odpowiednią oprawę – wnętrza zdobiły inspirowane domami uciech czerwone pluszowe obicia, a w tle można było usłyszeć subtelną i intymną muzykę. Właśnie taka elastyczność i ciekawe podejście do handlu sprawiają, że Hotel Drouot w iście francuskim stylu pokazuje, że wciąż wyznacza trendy. Z pewnością również ceni przeszłość, gdyż kontynuuje zapoczątkowaną w XIX wieku tradycję drukowania Gazette Drouot, tygodnika traktującego o francuskich aukcjach i rynku sztuki. Co więcej wszelkie materiały i katalogi dostępne są na stronie internetowej domu aukcyjnego zupełnie bezpłatnie.

Pablo Picasso, Scene bacchique au minotaure, 1933.

Pablo Picasso, Scene bacchique au minotaure, 1933.

W tym historycznym miejscu padło również wiele rekordów aukcyjnych w wielu dziedzinach, nie tylko klasycznym malarstwie. W 2003 roku miała miejsce aukcja kolekcji prac Andre Bretona, która przyniosła rekordowy dochód w postaci czterdziestu sześciu milionów euro za całą kolekcję. W 2016 roku za cesarską pieczęć Qianlong uzyskano kwotę dwudziestu jeden milionów euro, w tym samym roku za pracę japońskiego artysty Kitagawy Utamaro Ukryta miłość uzyskano siedemset osiemdziesiąt pięć tysięcy euro, co było nie tylko ówczesnym rekordem cenowym samego artysty, ale również w dziedzinie druku japońskiego. W 2009 roku Myśliciel Auguste Renoira w oryginalnym wymiarze został sprzedany za kwotę ponad trzech milionów euro z wliczoną już opłatą aukcyjną. W 2012 roku imperialny album z dynastii Ming osiągnął kwotę sprzedaży w wysokości siedmiu milionów ośmiuset tysięcy euro. Dokonano tu również sprzedaży jednej z akwareli autorstwa Picassa za kwotę miliona sześciuset tysięcy euro. Z ciekawych transakcji można wymienić również sprzedaż osiemnastometrowego odcinka schodów wieży Eiffla za sto osiemdziesiąt tysięcy euro, a także ciekawych i nietypowych przedmiotów jak nocnik należący do Napoleona czy list miłosny Jean Paul Sartre’a do Simone de Beauvoir. Właśnie wyjątkowość przedmiotów oferowanych na sprzedaż czyni z Drouot światową ikonę domów aukcyjnych.

Nowoczesność spotyka się tu z szacunkiem do historii i płynącej z niej tradycji. Od 2009 roku działa platforma aukcyjna na żywo, gdzie internauci mogą z dowolnego miejsca licytować wybrane przez siebie obiekty. W 2015 roku w budynku domu została otwarta restauracja L’Adjuge, gdzie szefem kuchni jest Amandine Chaignot, a o podniebienia gości dbają również najwybitniejsi somelierzy. Dzięki nowatorskiemu podejściu do łączenia świata sztuki z nowoczesnym jej odbiorem Hotel Drouot zdecydowanie wyróżnia się na tle innych domów aukcyjnych. Zwłaszcza w mieście takim jak Paryż, gdzie kultura i sztuka spotykana jest praktycznie na każdym zakręcie niełatwo jest zadbać o niepowtarzalną atmosferę, dla której wybitni przedstawiciele tego światka przyjadą z najdalszych zakątków globu. To się jednak niezmiennie udaje.

Poznaj fascynujący świat domów aukcyjnych [Czytaj więcej…]

Beata Tarnowska

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Renomowane domy aukcyjne – Hôtel Drouot”

  1. Bogdan

    Zegary antyki dzieła sztuki informacje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.