szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Renomowane domy aukcyjne – Bonhams

04.09.2019

Cykle, Dla kolekcjonerów, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

Brytyjskie domy aukcyjne są niezaprzeczalną potęgą światowego rynku sztuki, a zacięta rywalizacja o wpływy między domami Christie’s i Sotheby’s należy już niemalże do branżowej legendy. Każdego roku obie instytucje osiągają rekordowe kwoty sprzedaży.  Wielka Brytania może jednak poszczycić się również wieloma innymi ciekawymi instytucjami zajmującymi się handlem sztuką, co tylko potwierdza jej światowy prymat w tej dziedzinie – jedną z takich instytucji jest londyński Bonhams mający siedzibę przy 101 New Bond Street.

Bonhams należy do tych szczególnych domów aukcyjnych, które obok ciekawej historii powstania łączą przeszłość z nowoczesnością. Nie inaczej zresztą brzmi zdanie mające według samego domu aukcyjnego oddać charakter tego miejsca Where the historic and modern are equally value. Zdanie to doskonale pasuje, gdyż w całym katalogu oferowanych obiektów można spotkać zarówno dzieła współczesnych artystów, jak i przedmioty o wielkim zabytkowym znaczeniu. Bonhams jest jednym z najstarszych domów aukcyjnych na świecie, został założony w 1793 roku przez Thomasa Dodda – jednego z najsłynniejszych sprzedawców drukarskich tamtych czasów. Pierwsza siedziba domu mieściła się przy Tavistock Street. Kolejne lata były czasem rozwoju, w 1806 roku powstały nowe sale aukcyjne w St. Martin’s Lane, jednak w 1817 roku na skutek bankructwa właściciela biznes został przejęty przez byłego ucznia Dodda, Georga Jonesa. Ten z kolei w latach 50. XX wieku nawiązał współpracę z Georgem Bonhamem, na skutek czego powstał dom aukcyjny Jones&Bonham. W 1861 roku firma zmieniła siedzibę na lokal przy Oxford Street, gdzie na miejscu starych gruzińskich sklepów powstawały nowe włoskie fasady. W 1940 roku na skutek bombardowania firma przeniosła się do kupionej w 1935 roku galerii przy Whitfield Street, jednak zaledwie dziesięć dni później również i to miejsce stało się celem bombardowań. W pożarze spowodowanym licznymi atakami spłonęły wszystkie zapisy domu aukcyjnego. W okresie powojennym w roku 1958 dom ponownie podjął próbę przywrócenia działalności – tym razem w Lots Road w Chelsea, gdzie można było nabyć meble, zdjęcia i artykuły gospodarstwa domowego. Każdego tygodnia sprzedawanych było od czterystu do pięciuset partii. Po licznych zmianach wewnętrznych w 2000 roku powstaje Bonhams&Brooks, gdyż dom został przejęty przez dom aukcyjny Brooks założony w 1989 roku przez Roberta Brooksa. Rok później dochodzi do połączenia z Phillips Son&Neale i ostatecznie powstaje spółka Bonhams z aktualną siedzibą przy 101 Bond Street. Firma może się poszczycić siedmioma różnymi posiadłościami, które poddane zostały renowacji pod okiem Clare Agnew. W 2018 roku firma została przejęta przez Epris z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Mimo licznych zmian zachodzących na najwyższych szczeblach zarządzania istotnym jest fakt, że Bonhams jest jedynym międzynarodowym domem aukcyjnym będącym własnością prywatną znajdującą się w rękach brytyjskich.

Wnętrze Bonhams przy 101 New Bond Street

Wnętrze Bonhams przy 101 New Bond Street

Jak sami podkreślają, o ich sile stanowią zgromadzeni w Bonhams specjaliści dbający, aby każda z aż sześćdziesięciu kategorii była sprawnie i profesjonalnie prowadzona. Są to ludzie podchodzący do swojej pracy z zamiłowaniem, darzący daną dziedzinę pasją, niejednokrotnie również koneserzy i kolekcjonerzy. Na przestrzeni lat firma otworzyła filie na całym świecie m. in. w Nowym Jorku, Hongkongu, Los Angeles, Paryżu, San Francisco, Sydney czy w Singapurze. Poza klasycznymi sztukami jak malarstwo czy rysunek, do najpopularniejszych kategorii osiągających rekordowe ceny sprzedaży można zaliczyć antyki, biżuterię, motoryzację, a także unikatowe cenne produkty jak wyjątkowe alkohole. Każdego roku w Bonhams odbywa się czterysta aukcji, z których wiele ustanawia światowe rekordy sprzedaży.

Freud Lucian, Oil-bound Puffin, źr. Bonhams

Freud Lucian, Oil-bound Puffin, źr. Bonhams

W 2013 roku na aukcji Sztuki brytyjskiej i irlandzkiej za szkic Agecroft Regatta autorstwa L.S. Lawriego uzyskano kwotę sprzedaży 321 tysięcy dolarów, a całą kolekcję obejmującą sto dwanaście rysunków tego samego artysty uzyskano kwotę ponad siedmiu milionów dolarów. W tym samym roku za obraz Luciana Freuda Oil-bound puffin uzyskano ponad 588 tysięcy dolarów, co daje ponad półtora miliona złotych. W Bonhams dochodziło również do sprzedaży uznanych polskich artystów, jak np. Wojciecha Fangora. W marcu 2017 roku na aukcji sztuki powojennej za abstrakcyjną kompozycję NJ15 z 1964 roku otrzymano kwotę ponad dwóch milionów złotych. Bonhams może się również pochwalić ciekawymi aukcjami z innych dziedzin, a niektóre osiągają niewyobrażalnie wysokie kwoty. W 2014 roku na aukcji Quail Lodge Sale w Kalifornii uzyskano rekordową sumę za sprzedaż zabytkowego samochodu. Był to model Ferrari 250 GTO Berlinetta z 1962-63 roku, a kwota jaką za niego uzyskano to ponad trzydzieści osiem milionów dolarów, czyli ponad sto pięćdziesiąt milionów złotych. Dużym zainteresowaniem cieszą się również aukcje unikatowych trunków dostępne w Bonhams – za butelkę japońskiej whisky Hanyu Ichiro’s Full Card Series uzyskano kwotę prawie dwóch milionów złotych.

Fangor Wojciech, NJ15, źr. Bonhams

Fangor Wojciech, NJ15, źr. Bonhams

Jak każde miejsce mające wieloletnią historię, Bonhams może się pochwalić licznymi ciekawostkami związanymi z działaniem firmy. Z ciekawych przedmiotów jakie można było tu dostać warto wymienić choćby unikatowy egzemplarz enigmy. Pod koniec wojny kilkadziesiąt z nich zostało zniszczonych, jednak kilka sztuk dostało się w ręce angielskich żołnierzy. Jeden z takich egzemplarzy z 1944 roku w idealnym stanie i sprawny został sprzedany na aukcji za kwotę pięćdziesięciu siedmiu tysięcy funtów, przy estymacji między trzydzieści, a pięćdziesiąt tysięcy. Do ciekawych, unikatowych obiektów dostępnych na aukcjach w Bonhams można również zaliczyć np. listy i pisma autorstwa Kazimierza Malewicza. Liczące trzysta czterdzieści stron archiwum zostało wycenione na kwotę między sto pięćdziesiąt, a dwieście pięćdziesiąt tysięcy funtów.

Bonhams

Londyński dom nie tylko udostępnia unikatowe obiekty, ale sam stanowi wartościowy obiekt architektoniczny. Obecna siedziba zaprojektowana przez Lifschutz Davidson Sandilands otrzymała w 2013 roku Nagrodę BCIA Award 2014 Building Project of the Year,  a także znajduje się na prestiżowej liście Nagród Stirlinga. Spółka dba również, aby wszelkie informacje związane z aktualnościami domu aukcyjnego oraz bieżącym rynkiem sztuki były powszechnie dostępne i możliwe do zapoznania dla każdego odbiorcy, dlatego też na swojej stronie udostępnia bezpłatnie z możliwością pobrania przez każdego Bonhams Magazine. Można w nim znaleźć bieżące statystyki, aktualności ze świata sztuki, ale również ciekawe wywiady z artystami i koneserami związanymi z branżą.

Poza najsłynniejszymi domami aukcyjnymi Londynu warto zapoznać się z nieco mniej osławionymi takimi jak Bonhams, gdyż właśnie one stanowią o charakterze miasta i jego dynamice. Łączenie zamiłowania do historii ze zdroworozsądkową ciekawością nowoczesności jest tu uznawane za myśl przewodnią, co widać w podejściu do zarządzania aukcjami i wizerunkiem firmy. Jest nie tylko liczącym się ośrodkiem o światowej reputacji, ale ze względów architektonicznych także ciekawym obiektem wartym zwiedzenia podczas wizyty w Londynie.

Poznaj fascynujący świat domów aukcyjnych [Czytaj więcej…]

Beata Tarnowska

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.