szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Renomowane domy aukcyjne – Leo Spik

12.09.2019

Cykle, Dla kolekcjonerów, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

Szukając doradztwa w kwestii handlu dziełami sztuki czy też innych drogocennych obiektów nie trzeba szukać daleko, choć najsłynniejsze domy aukcyjne w większości znajdują się w Anglii, to niemalże w każdej europejskiej stolicy znajdziemy tego rodzaju instytucje, niejednokrotnie posiadające nie tylko imponujące statystyki sprzedaży, ale i wieloletnią tradycję. Jednym z takich miejsc jest berliński Leo Spik, który choć nie słynie z medialnej sławy, może się poszczycić wysokimi dochodami, ciekawą historią i faktem, że firma do dzisiaj stanowi własność rodziny.

Leo Spik to niekwestionowana wizytówka Berlina – słynie z profesjonalnego doradztwa, ciekawego asortymentu, a przy tym miejsce to zachowało tradycyjne podejście do aukcji. Nie znajdziemy tu wyszukanych aukcji internetowych, szeroko komentowanych reklam promujących bieżące wydarzenia. Ogłoszenia wystawiane są w sklepowej witrynie, a sam sklep jest zamykany przed licytacjami. Kiedy już wydarzenie się skończy, niesprzedane obiekty można nabyć na miejscu. Leo Spik głownie zajmuje się sprzedażą obrazów klasycznych, choć znajdziemy tu i współcześnie tworzących artystów. Można tu nabyć ekskluzywne meble i antyki, tekstylia, gobeliny, dywany. Jeśli chodzi o sztuki plastyczne, dużym zainteresowaniem cieszy się klasyczne malarstwo, ale również akwarele, rysunki, grafiki, rzeźba, porcelana i szkło. Niejednokrotnie można tu również spotkać cenne wydania książek, czy obiekty sztuki orientalnej. Wszystkie przedmioty prezentowane są na stronie internetowej domu przed aukcją, jednak nie ma tu mowy o szerokiej akcji promocyjnej.

Leo Spik

Leo Spik

Dom aukcyjny został założony w 1919 roku przez restauratora Leo Spika – początkowo miejsce funkcjonowało jako sklep artystyczny, dopiero w 1941 roku właściciel skupił się na dziełach sztuki. Przez lata sklep przybierał nowe formy, wielokrotnie miał nową siedzibę m. in. Rankestrasse – w tym przypadku siedziba została zniszczona w wyniku nalotu w okresie wojennym w 1944 roku. W 1929 roku miejsce stało się partnerem domu aukcyjnego Union, w późniejszym czasie w roku 1934 Spik kupił dom Kurta Wackera, co zapoczątkowało powstanie domu akcyjnego Leo Spik. W okresie wojennym miejsce to zajmowało się sprzedażą kolekcji i posiadłości żydowskich, a same transakcje były egzekwowane przez Ministerstwo Finansów. Po wojnie właściciel złożył wniosek o denazyfikację (był członkiem NSDAP), a po jej uwzględnieniu w 1947 roku otworzył nową siedzibę firmy na Korfurstandamm – dom do dzisiaj nie zmienił miejsca działalności i jak już było wspomniane wcześniej stanowi własność rodziny, siostrzenicy założyciela Ruth Beder.

Porcelanowa filiżanka i spodek z motywem pejzażu, Meissen ok. 173540, źr. Leo Spik

Porcelanowa filiżanka i spodek z motywem pejzażu, Meissen ok. 173540, źr. Leo Spik

Miejsce to jest ciekawym punktem Berlina polecanym w wielu przewodnikach, jako jedna z wizytówek miasta. Dom aukcyjny posiada bardzo rozległą listę przedmiotów dostępnych na sprzedaż, można tu spotkać nazwiska reprezentujące głównie sztukę niemiecką, jednak w wielu przypadkach mamy również do czynienia z uznanymi artystami oznaczającymi również wysokie kwoty sprzedaży. Zbliżające się aukcje sztuki dawnej dają możliwość nabycia dzieł takich artystów jak Caravaggio czy Rubens – niewielkich rozmiarów malarstwo osiąga początkowe kwoty od trzech i pół tysiąca euro. Jeśli chodzi o przeszłe aukcje, to każda z nich dzieli się na kategorię i każda z nich osiąga wysokie kwoty. Dla przykładu mająca w marcu tego roku aukcja rysunków i akwareli przyniosła łączną kwotę sprzedaży ponad trzydziestu tysięcy euro. Co ciekawe dom aukcyjny wszystkie aukcje przeprowadza jednego dnia, a zatem poza akwarelami tego samego dnia odbyło się również ponad dwadzieścia innych aukcji ze wszystkich dostępnych kategorii. Jedną z nich niezmiennie była sztuka starych mistrzów malarstwa, która przyniosła łączną sprzedaż ponad stu tysięcy euro.

Peter Paul Rubens, Porträt einer Dame, źr. Leo Spik

Peter Paul Rubens, Porträt einer Dame, źr. Leo Spik

Najdroższe dzieła, których autorami byli Jean Pillement czy Felix Schadow osiągały kwotę ponad siedmiu tysięcy euro za obraz.   Ciekawie przedstawiają się również kwoty sprzedaży biżuterii – Leo Spik posiada w swojej ofercie prawdziwe dzieła sztuki z tej dziedziny, nie dziwią zatem uzyskane kwoty. W czerwcu tego roku podczas aukcji biżuterii łączna kwota przekroczyła sto tysięcy euro, z czego najdroższy obiekt w postaci francuskiej diamentowej bransoletki złożonej ze stu siedmiu brylantów i sześćdziesięciu czterech bagietek został sprzedany za osiemnaście tysięcy euro. Aukcje w Leo Spik słyną również z oferty ekskluzywnych mebli, antyków, dywanów czy gobelinów, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko kolekcjonerów, ale również osób chcących w wyszukany sposób zadbać o nieruchomość. Dywany osiągają ceny od kilkuset do kilku tysięcy euro, jednak w przypadku mebli i antyków kwoty są już znacznie wyższe. Przykładem może być sprzedana w marcu niewielka, gdyż nieco ponad metrowa drewniana konsola z posrebrzanymi i pozłacanymi elementami, a także zdobiona rzeźbami anielskich głów – uzyskano za nią sześć tysięcy euro.

Michelangelo Merisi da Caravaggio, Jüngling beim Schälen einer Frucht, 1592-93, źr. Leo Spik

Michelangelo Merisi da Caravaggio, Jüngling beim Schälen einer Frucht, 1592-93, źr. Leo Spik

Domy aukcyjne jak Leo Spik należą do rzadkości, gdyż w dobie cyfryzacji o potędze stanowi reklama, marketing, zasięg międzynarodowy. Ten cieszący się sławą, choć nierozpoznawany w świecie dom jest miejscem szczególnym, zachowującym charakter antykwariatu i miejsca, gdzie niezwykle ceni się indywidualne podejście do klienta. Wydarzenia mające tu miejsce, a także renoma jaką się cieszy stanowią o jego wartości, choć można zapoznać się z listą dostępnych przedmiotów na stronie internetowej, głównym środkiem poznawczym jest tu osobisty kontakt z obiektami i doradcą. Nierzadko odbywają się tu również dyskusje poświęcone sztuce, a także grupowe oprowadzanie po galerii połączone z wykładami i możliwością zapoznania się z aukcjami. Dzięki takiemu podejściu do pracy, miejsce to cieszy się lokalną sławą, ale również jest doceniane na europejskiej arenie sztuki.

Beata Tarnowska

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.