szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

ArtNewsy. Policja szuka właścicieli dzieł sztuki

13.09.2019

Aktualności, Polska: wydarzenia, Świat: wydarzenia

W tej serii prezentujemy najgorętsze wiadomości ze świata sztuki z ostatnich dni. W tym tygodniu:

1. Policja znalazła pokaźny zbiór dzieł sztuki i poszukuje jego właścicieli

W hrabstwach Los Angeles i Orange odnaleziono ostatnio ponad 100 uprzednio skradzionych, a potem uznanych za zaginione dzieł sztuki oraz antyków. Wśród obiektów są dzieła Pabla Picassa oraz Joana Miró, zabytkowa broń palna, a nawet dokumenty podpisane przez prezydentów Ronalda Reagana i Howarda Tafta. Tej spektakularnej kradzieży dokonała ponad 25 lat temu para dwóch mężczyzn określonych przez policję jako “obywatele Armenii”. Ujawniono nazwisko tylko jednego z nich, Paula Toeblera, który zmarł wkrótce po odbyciu wyroku wieloletniego pozbawienia wolności. Działania, nazwane Operacją Demetra jeszcze się nie zakończyły. Teraz policja za pośrednictwem internetu szuka właścicieli przedmiotów. Obejrzeć możemy je tutaj.

Operacja Demetra

2. Wicedyrektor MSN rezygnuje ze stanowiska i nie ma chyba bardziej szlachetnego powodu dla takiej decyzji

Wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Marcel Andino Velez odchodzi ze swojego stanowiska. Powód jego rezygnacji jest niecodzienny, jednak godny podziwu – mimo, iż kocha pracę, zdecydował się na ten ruch ze względu na chorobę rodziców. Jego matka od lat zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową, która zaostrzyła się, kiedy jej mąż, a ojciec Veleza zapadł na Alzheimera. Syn postanowił więc, że pójdzie do szkoły pielęgniarskiej, aby nauczyć się opieki nad rodzicami. Założył też firmę specjalizującą się w rodzinnej opiece geriatrycznej.

Marcel Andino Velez podczas oprowadzania po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”, źr. materiały MSN

3. Gorący okres dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pojawiły się pierwsze wizualizacje nowego obiektu

Wiemy już jak będzie wyglądała nowa placówka Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki. Całkowicie biały budynek MSN o powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych kontrastować będzie z czarną byłą TR Warszawa. Minimalistyczne wnętrza staną się świetną oprawą dla sztuki współczesnej. Plac przed obiektem został zaplanowany jako miejsce spotkań, co zdecydowanie ożywi przestrzeń w samym centrum stolicy. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2022 roku.

Wizualizacje nowojorskiego studio Thomas Phifer and Partners

4. Bojkot wystawy o Michaelu Jacksonie

Kontrowersyjna decyzja Espoo Museum of Modern Art na Finlandii. Wystawa poświęcona Michaelowi Jacksonowi otworzyła się zgodnie z planem mimo fali krytyki, która przetoczyła się po publikacji filmu “Leaving Neverland” odsłaniającego detale nadużyć artysty. Po publikacji dokumentu odezwały się głosy nawołujące do odwołania wystawy, jednak po wernisażu burza przycichła, a odbiór publiczności zyskał bardziej pozytywny wydźwięk. “Dla nas najważniejsze jest, że wystawa nie celebruje Michaela Jacksona i nie stawia go na piedestale. Eksploruje ona raczej wpływ artysty na kulturę” – mówi przewodnicząca kuratorów w Espoo Museum, Arja Miller. Aż 48 artystów uczyniło muzyka tematem swojego dzieła – znajdziemy wśród nich m.in. Andy’ego Warhola, Isę Genzken czy Kehinde Wiley.

Jeff Koons „Michael Jackson”

MN

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów