szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Szaleniec pociął obraz w Centrum Pompidou

18.09.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Mężczyzna odwiedzający muzeum z nożem rzucił się na obraz Daniela Burrena.

W czwartek, 12 września pracownicy Centrum Pompidou powiadomili ochronę, że agresywny mężczyzna tnie nożem jedno z dzieł w galerii. Wezwana na miejsce policja szybko złapała sprawcę, którym okazała się osoba bezdomna. Motywy mężczyzny nie są znane, jest poddawany badaniom psychiatrycznym.

Zniszczony obraz francuskiego malarza i teoretyka sztuki Daniela Burrena to Peinture (Manifestation 3) z 1967 roku, przez Centrum Pompidou zakupiony dziewięć lat później. Dzieło jest charakterystycznym przykładem twórczości tego artysty, który na przemian układał pasy dwóch kolorów (w tym przypadku białe i czerwone). Całość kwadratowej kompozycji mierzy ponad 2,5 metra.

Daniel Buren, Henryk Stażewski, wystawa w MSL

Daniel Buren, Henryk Stażewski, wystawa w MSL; źr. Muzeum Sztuki w Łodzi

Polscy widzowie mogli oglądać instalację Burena w kwietniu 2009 w Muzeum Sztuki w Łodzi. Było to swego rodzaju pomieszczenie, w którym wisiały dzieła Henryka Stażewskiego. Za życia polskiego artysty obaj panowie brali udział we wspólnych wystawach.

Póki co wartość zniszczonego dzieła jest owiana tajemnicą. Natomiast w maju tego roku, na aukcji sztuki powojennej i współczesnej w nowojorskim Christie’s, nieco mniejsze dzieło Burena z podobnym motywem sprzedano za 2 175 000 dolarów.

il. góra: Daniel Buren, Peinture aux formes indéfinies, 1966; źr. Christie’s

A.R

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.