Sensacyjne odkrycie – ołtarz Wita Stwosza starszy niż przypuszczaliśmy
19.09.2019
Aktualności, Polska: wydarzenia
W kościele Mariackim w Krakowie dokonano szokującego odkrycia – podczas konserwacji na jednej z rzeźb odkryto datę. To 1486 rok, czyli trzy lata przed oficjalnie przyjętym w literaturze czasem ukończenia ołtarza.
Według kierownika prac konserwatorskich, dr hab. Jarosława Adamowicza, nie ma wątpliwości, że data jest autentyczna – posiada typowy dla okresu gotyku kształt, idealnie pokrywa się z technologiczną budową rzeźby. Wykonała go osoba pracująca przy powstaniu ołtarza. Napis odnaleziono na granicy podkładu i złocenia, na szacie św. Jakuba podtrzymującego zasypiającą Maryję, a więc na jednej z centralnych postaci tworzących całą kompozycję.
Odkrycie to szykuje nowe zagadki dla badaczy sztuki średniowiecznej. Dlaczego ołtarz poświęcono dopiero trzy lata po wykonaniu głównej z figur? To wielkie zaskoczenie, ponieważ jak dotąd w żadnych źródłach nie spotkano się ze wzmianką o inskrypcjach na ołtarzu.
Mówi się też o profesjonalizmie i spostrzegawczości ekipy pracującej przy konserwacji. Wcześniej wielokrotnie dokonywano konserwacji ołtarza, nikt jednak nigdy nie odkrył daty. Pracownicy pochodzą z Międzyuczelnianuego Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP. Obecne prace rozpoczęły się w 2015 roku i potrwają do 2021 roku. Odnowiono już zewnętrzne 12 kwater ze skrzydeł ołtarza, wewnętrzne zabezpieczone zostaną na końcu. Teraz specjaliści zajmują się centralną częścią układu. Przed ołtarzem ustawiono specjalną platformę, która umożliwia zwiedzającym oglądanie działań konserwatorów na żywo.
il.góra: Fragment ołtarza Wita Stwosza, św. Jakub podtrzymujący Maryję, źr. Wikimedia Commons
M.N.