szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Obraz Cimabue odnaleziony w domowej kuchni

26.09.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

W kuchni starszej kobiety odnaleziono XIII-wieczny obraz renesansowego mistrza Cimabue warty ok. 4-6 milionów euro.

Dzieło wisiało nad kuchenką i uważano je za standardową religijną ikonę pochodzącą z Rosji. Prawdopodobnie zostałby wyrzucony w czasie przeprowadzki, gdyby przypadkiem nie zauważyła go ekspertka.

Mimo niefortunnego ulokowania obraz jest w dobrym stanie. Znaleziono go przypadkiem w domu starszej kobiety w Compiègne. Francuzka przy okazji sprzedaży domu skontaktowała się z ekspertem z domu aukcyjnego w Senlis, by wycenić pochodzące z lat 60-tych wyposażenie. Młoda pracowniczka, Philomène Wolf, zwróciła uwagę na dzieło, zauważając, że pochodzi prawdopodobnie z epoki renesansu. Skierowała je wtedy do dalszych badań.

Nie ma wątpliwości, że jest to dzieło wczesnorenesansowego artysty Cimabue – powiedział dwa dni temu dla Le Figaro Éric Turquin, francuski ekspert. Prawdopodobnie stanowi część dyptyku z 1280 roku, zawierającego osiem scen poświęconych pasji i ukrzyżowaniu Chrystusa. Nie byłby to jedyny fragment dzieła, który objawił się szerszej publiczności w podobny sposób – jedną z zaginionych scen odnaleziono około 20 lat temu w domu brytyjskiego arystokraty, również przy okazji robienia porządków.

27 października obraz Cimabue będzie licytowany na aukcji w Senlis.

M.N.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.