szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Złom cenniejszy niż złoto: komiczne kradzieże sztuki

30.09.2019

Ciekawostki, Magazyn, Na deser

Nieświadomi rabusie, skradzione falsyfikaty, ofiary włamania związane krawatami – przedstawiamy przegląd komicznych kradzieży sztuki i obiektów kolekcjonerskich z ostatniego półrocza.

“Sztuka cenniejsza niż złoto” – napisał Leon Battista Alberti w traktacie “De pictura” z 1435 roku. Dla wielu z nas z pewnością to prawda, jednak zdecydowanie nie dla wszystkich. Z sentencją włoskiego malarza i architekta z pewnością nie zgodziliby się rabusie, którzy w połowie września wkradli się do studia niemieckiego artysty Anselma Kiefera i próbowali ukraść jedną z jego rzeźb. Twórca w swojej pracy bazuje na surowych materiałach takich jak glina, pyły, słoma czy złom. To właśnie na poszukiwanie ostatniego z nich wybrali się złodzieje. Około godziny 1:30 w nocy ochroniarz przyłapał parę na próbie rozmontowania dzieła zrobionego z kawałków ołowiu. Grabież się nie udała, ale rzeźba została zniszczona. O tym, że niekiedy warto zagłębić się w temat cen dzieł sztuki, szczególnie próbując dokonać kradzieży takowej, przekonuje fakt, że włamywacze nie zdawali sobie sprawy z wartości obiektu, którego fragmenty próbowali ukraść. “Zależało im jedynie na ołowiu, który jest cenny, szczególnie w podobnej formie” – twierdzi policja. Cóż, szkoda, bo prace Anselma Kiefera osiągają na rynku niekiedy nawet milion dolarów.

Anselm Kiefer, Shevirat Ha-Kelim, źr. https://tiny.pl/tpxkq

Poskromieni krawatem

Czasami jednak brak przygotowania rabusie nadrabiają kreatywnością. Kilka tygodni temu sześciu zamaskowanych złodziei wkradło się do pałacu Vaux le Vicomte, ulokowanego około 50 km na południe od Paryża. Mimo iż szajka zdawała się dobrze znać plan pałacu, do obezwładnienia właścicieli zabrała się w sposób raczej niestandardowy, bo… związała ich krawatami. O jakości kryminalnych umiejętności bandy świadczy jednak fakt, że napaść się udała – skradziono biżuterię, której wartość szacuje się na 2.2 miliona euro, a samych łupieżców dotąd nie udało się schwytać.

Vaux le Vicomte, fot. Jean-Pol Grandmont, źr. https://tiny.pl/tpxk7

Wykantować oszusta

Czasami jednak nawet świetnie zorganizowana kradzież może się nie udać – szczególnie jeżeli policja przygotowana jest jeszcze lepiej niż sami przestępcy i depcze im po piętach. W marcu tego roku z kościoła na północy Włoch zniknęło “Ukrzyżowanie” Pietera Bruegela Młodszego. Warte 2,6 miliona euro dzieło wręcz rozpłyneło się w powietrzu. Grabież doskonała? Okazało się, że nie, ponieważ karabinierzy (włoska żandarmeria wojskowa), słysząc plotki o możliwym rabunku, postanowili złoczyńców uprzedzić i podmienili pochodzący z 1617 roku obraz olejny na fałszywą wersję. Złodzieje dali się nabrać i uciekli z falsyfikatem, nie wiedząc nie tylko o niskiej wartości swojego łupu, ale i o tym, że cała ich operacja została śledzona przez zainstalowane uprzednio na miejscu kamery. Od tego czasu jednak w mediach nie pojawiła się żadna informacja o odnalezieniu rabusiów. Czyżby cała akcja jednak uszła im na sucho?

il. góra: Pieter Bruegel Młodszy, Ukrzyżowanie, 1617, źr. Wikimedia Commons

Magdalena Nawrocka

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Złom cenniejszy niż złoto: komiczne kradzieże sztuki”

  1. Mieczysław

    ja nie do końca się zgadzam, jestem ważnym uczonym i to nie prawda, chociaż nie jestem pewien

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.