szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Odnaleziony obraz „Femmes d’Alger” dostępny dla szerszej publiczności

03.10.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Odnaleziony obraz Delacroix „Femmes d’Alger” publiczność będzie mogła teraz oglądać na żywo – zakupiło go Muzeum Sztuk Pięknych w Houston.

Eugene Delacroix podejmował temat algierskich kobiet kilka razy. Drugi namalowany przez niego obraz z 1834 roku wisi obecnie w Luwrze, pierwszy jednak został uznany za zaginiony już bardzo dawno temu – ostatni raz widziano go w 1850 roku. Odkryto go przypadkiem w 2018 r. w paryskim apartamencie. Istnieje również trzecia wersja, która znajduje się w kolekcji Musée Fabre we francuskim Montpellier.

Obrazy te miały ogromny wpływ na twórczość Vincenta van Gogha, Paula Gaugina oraz Pabla Picassa, którego obraz „Kobiety Algieru” jest dobrze znany miłośnikom rynku sztuki („Kobiety Algieru” Picassa najdroższym dziełem świata!). Muzeum w Houston kupiło obraz Delacroix od paryskiego galerzysty Philippe Mendesa. Ceny, jaką zapłacono za dzieło nie ujawniono.

Eugene Delacroix, Femmes d’Alger, (1833–34)

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.