szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Yoshitomo Nara najdroższym japońskim artystą

08.10.2019

Aktualności, Świat: aukcje

Japoński twórca w niedzielę 6-tego października z pewnością może nazwać swoim szczęśliwym momentem – dwa razy tego samego dnia pobił rekord aukcyjny.

Zaczęło się od aukcji w Poly Auction Hong Kong, gdzie jego instalacja pt. “Not Everything but/ Green House” osiągneła 40,12 milionów dolarów hongkońskich (5,12 USD), co stanowiło rekord sprzedaży za dzieło tego artysty. Wcześniej, wiosną bieżącego roku jego obraz “Sleepless Night (Cat)” kupiono za 34.92 HKD.

Kilka godzin później w oddziale Sotheby’s w Hong Kongu obraz “Knife Behind Back” sprzedano za 195,7 mln HKD (25 mln USD). Tym samym Yoshitomo Nara może nazywać się najdroższym żyjącym japońskim artystą. Przed 6-tym października mianem tym określano Yayoi Kusamę, którego “Interminable Net #4” wylicytowano w kwietniu bieżącego roku za 62,43 mln HKD (7,9 mln USD).

Sztuka Yoshitomo oscyluje wokół zagadnień powiązanych z dzieciństwem. Najczęściej maluje on postaci przypominające lalki lub dziewczynki. Jego obrazy są lekkie i świetliste, a kontury postaci prowadzi on charakterystyczną, miękką linią.

Yoshitomo Nara, „Knife behind back”, 2000, źr. Sotheby’s

il. góra: Yoshitomo Nara, „Not Everything but / Green House”, instalacja, 2009, źr. polyauction.com.hk

M.N.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Yoshitomo Nara najdroższym japońskim artystą”

  1. Ju

    Kusama jest artystką, kobietą, a nie mężczyzną.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.