szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Prawie 50 lat niewidziany obraz Hockney’a na aukcji w Christie’s

21.10.2019

Aktualności, Świat: aukcje

Do listopadowej licytacji domu aukcyjnego Christie’s zostanie wystawiony dawno niewidziany obraz Davida Hockney’a Sur la Terrasse.

Kompozycja pochodzi z 1971 roku i ostatni raz była wystawiana publicznie w 1973 roku. W tym samym roku obraz trafił do prywatnej kolekcji, a jego nabywcy nie decydowali się na szersze eksponowanie dzieła. Sur la Terrasse pojawi się na aukcji sztuki powojennej i współczesnej w nowojorskiej siedzibie Christie’s 13 listopada. Estymację ustalono na poziomie 25-45 milionów dolarów.

Obraz przedstawia Petera Schlesingera, muzę i wieloletniego partnera artysty, który odwrócony do widza tyłem spogląda przez taras na obfitą roślinność marokańskiej przyrody. Jest to przedstawienie bardzo intymne, a jednocześnie bardzo ważne dla Hockney’a – podróż do Maroka była ostatnią wspólną chwilą artysty z Schlesingerem przed rozstaniem.

Jest niewielka szansa na pobicie rekordu aukcyjnej sprzedaży pracy Hockney’a, który w tej chwili należy do kultowego już Portretu artysty (Basenu z dwoma figurami). Ten – również na aukcji w Christie’s – został sprzedany za 90,3 mln dolarów i przez 6 miesięcy nosił tytuł najdrożej kupionego dzieła żyjącego artysty.

A.R

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.