szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Fresk sprzed 2 tysięcy lat odkryty w pompejańskich ruinach

22.10.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

W pompejańskich ruinach odkryto świetnie zachowany fresk przedstawiający dwóch walczących gladiatorów.

Scena ukazuje walkę gladiatorów – murmillo oraz Traka. Rozróżnić ich można dzięki ubiorowi oraz orężu, które dzierżą. Bardzo realistycznie przedstawiono też rany na ciele przegrywającego uczestnika pojedynku. Mógł on zginąć lub zostać ułaskawionym. Nie poznamy dokładnie wyniku walki – mówi Massimo Osanna, dyrektor wykopalisk w Pompejach.

Dzieło odnaleziono w ruinach budynku, który prawdopodobnie służył za tawernę uczęszczaną przed gladiatorów. Piętro wyżej miał znajdować się dom publiczny. Bardzo możliwe, że gladiatorzy przychodzili tu regularnie. Jesteśmy w Regio V, niedaleko od baraków, w których mieszkali – dodaje Massimo Osanna. Nie podaje się jeszcze dokładniejszego datowania fresku, możemy jednak zakładać, że wykonano go przed pamiętnym 79 rokiem naszej ery, kiedy to Pompeje zostały zniszczone przez wybuch Wezuwiusza.

Wykopaliska stanowią część finansowanego przez Unię Europejską projektu Great Pompeii Project. Oprócz odnalezionego dzieła sprzed kilku dni, archeolodzy wydobyli tam wiele więcej: biżuterię, fresk Zeusa przybierającego formę łabędzia i próbującego uwieść Ledę oraz nazwane “Enchanted Garden” miejsce kultu pokryte przedstawieniami dzika, węży i innych stworzeń.

il. góra: detal fresku, źr. The Guardian

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.