szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Dwukrotny rekord na polskim rynku sztuki

29.10.2019

Aktualności, Polska: aukcje

Takiego obrotu spraw wyczekiwaliśmy z niecierpliwością.

Wieczór 29 listopada okazuje się stanowić jedyny w swoim rodzaju na naszym rodzimym rynku sztuki – aż dwa obiekty pobiły dziś rekord cenowy za dzieło sprzedane Polsce. A wszystko to za sprawą “Caminando” Magdaleny Abakanowicz oraz “Tancerki z palcem na brodzie” Antonio Canovy. Miano rekordzisty należało dotychczas do pracy “M39” Wojciecha Fangora, za który w listopadzie zeszłego roku zapłacono 4,27 mln zł.

Najpierw rekord pobiła wykonana z marmuru “Tancerka z palcem na brodzie”, która od 1908 roku znajdowała się w kolekcji rodziny Czartoryskich, od 2005 roku jest w rękach prywatnych. Przewidywano, że dzieło osiągnie 5-8 mln zł. I choć nie udało się zbliżyć do górnej granicy estymacji, to okazało się, że dzieło Canovy przez moment było najdrożej sprzedanym w Polsce dziełem sztuki – dziś “Tancerkę” wylicytowano za 4,9 mln zł, co z opłatami aukcyjnymi daje ponad 5,7 miliona złotych.

Dziesięć minut później przystąpiono do licytacji “Caminando”. To instalacja składająca się z dwudziestu rzeźb o formie charakterystycznych dla Abakanowicz, bezgłowych postaci. Wcześniej seria znajdowała się w kolekcji aktora Robina Williamsa. Mówiono, że jej cena wynieść może nawet 7-10 mln złotych. Ostatecznie młotek zatrzymał się na niebagatelnej kwocie 6 milionów 800 tysięcy złotych. I to “Caminando” dzierży tytuł najdroższego dzieła na polskim rynku sztuki, z opłatami aukcyjnymi wynoszący ponad 8 mln złotych.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.