szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Nie tylko Abakanowicz. To może być interesujący wieczór dla polskiego rynku sztuki

29.10.2019

Aktualności, Polska: aukcje

Dziś wieczorem odbędzie się licytacja rzeźb i form przestrzennych. Aż dwa obiekty mają szansę pobić rekord cenowy na polskim rynku sztuki.

Jeden z nich to instalacja “Caminando” Magdaleny Abakanowicz. Jej estymacja wynosi 7-10 mln złotych – to kwota, która może nawet dwukrotnie przekroczyć rekordową cenę za dzieło Wojciecha Fangora (4,27 mln zł na zeszłorocznej aukcji). Więcej o „Caminando” pisaliśmy tutaj. Oprócz serii wykonanej z brązu pojawi się też odlana z betonu, pojedyncza postać o estymacji w wysokości 250-300 tys. zł oraz wykonany z jutowej tkaniny “Biegnący” (est. 350-450 tys. zł).

Najpierw licytowana będzie jednak “Tancerka z palcem na brodzie” Antonio Canovy, mogąca osiągnąć podobnie wysoką kwotę, bo od 5 do 8 mln złotych. Datowana na lata 1806-15 rzeźba z marmuru przebywała w rękach prywatnych od 2005 roku, kiedy to sprzedano ją na aukcji w Domu Aukcyjnym Rempex. Zanim to nastąpiło, przez niemal sto lat znajdowała się w kolekcji rodziny Czartoryskich. Co jednak działo się z nią wcześniej? To kwestia dość zagadkowa i nierozwiązana jeszcze przez historyków sztuki, tym bardziej, iż Canova wykonał trzy wersje tancerek. 

W Desie zobaczymy również kilka rzeźb Igora Mitoraja. Najdroższa z nich, “Tors”, może osiągnąć 400 tys. zł. O artyście pisaliśmy w artykule zatytułowanym „Igor Mitoraj na rynku sztuki”Tego wieczoru licytowane zostaną także dzieła Barbary Zbrożyny, Karola Broniatowskiego, Władysława Hasiora, Ryszarda Winiarskiego i wielu innych.

il. góra: „Tancerka z palcem na brodzie” (“Danzatrice col dito al mento”), 1806-15 r., źr. Desa Unicum

MN

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.