szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Czy to ostatnia okazja na zakup dzieła Mategni?

04.11.2019

Aktualności, Świat: aukcje

Styczniowa aukcja rysunków Dawnych Mistrzów w nowojorskim Sotheby’s przyniosi możliwość nabycia dzieła wczesnorenesansowego mistrza.

Podczas aukcji 29 stycznia 2020 roku do licytacji zostanie wystawiona praca ukazująca przewóz maszyn oblężniczych stworzona przez Andrea Mategnę. Rysunek ten był studium do powstającego w latach 1484-1492 cyklu 9 obrazów zatytułowanych „Triumf Cezara„, które powstały na zlecenie władcy Mantui – Fryderyka I Gonzagi.

Na uwagę zasługuję fakt, iż wystawione na aukcji dzieło, to jedno z dwóch pozostałych w rękach prywatnych. Łącznie na świecie prac na papierze autorstwa Andrei Mantegni jest 20 – z czego 18 jest przechowywanych w zbiorach muzealnych. Szacuje się, że dzieło zostanie sprzedane za 12 mln dolarów.

Andrea Mantegna (ok. 1431-1506) był jednym z najbardziej innowacyjnych, wpływowych i cenionych artystów włoskiego renesansu. Tworzył głównie w Padwie i Mantui. Najbardziej rozpoznawalnym obrazem malarza jest Chrystus zmarły, gdzie Mategna zastosował odważny skrót perspektywiczny.

A.R

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017