szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

W Pekinie powstanie muzeum poświęcone Picasso i Giacomettiemu

08.11.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

Giacometti Foundation i Paris’s National Picasso Museum nawiązały współpracę z chińską grupą Sevenstar w celu założenia w Pekinie nowej instytucji poświęconej twórczości artystów.

Chiny, po Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, mają trzeci największy udział w światowym rynku sztuki, a europejska sztuka cieszy się tam ogromnym zainteresowaniem. Ostatnia wystawa prac Picassa zorganizowana w UCCA Center for Contemporary Art przyciągnęła 300 tysięcy zwiedzających i okazała się najpopularniejszym przedsięwzięciem instytucji na przestrzeni ostatnich 12 lat.

Na parę, jaką stanowili Picasso i Giacometti zwrócono większą uwagę w 2016 roku, kiedy to w dwóch wymienionych jednostkach zorganizowano wystawę poświęconą tej niezbyt dobrze poznanej dotychczas więzi między artystami. Spotkali się oni w 1930 roku i zaprzyjaźnili pomimo dzielącej ich, 20-letniej różnicy wieku. Prowadzili żywą korespondencję, wymieniali pomysły i dyskutowali na temat zmian, jakie nastąpiły w sztuce po II wojnie światowej.

Trzy instytucje zamierzają współpracować ze sobą do 2025 roku. Później przedłużą umowę lub muzeum zostanie oddane w ręce chińskiego zarządu.

il. góra: Alberto Giacometti na Biennale w Wenecji, 1962, fot. Paolo Monti, źr. https://tiny.pl/t4k75

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.