szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekord: Tamara Łempicka ponownie najdroższym polskim artystą

13.11.2019

Aktualności, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Wczoraj w nowojorskim oddziale Sotheby’s sprzedano “La tunique rose” Tamary Łempickiej za 13,4 mln dolarów. Przeliczeniu na złotówki wartość wynosi ok. 52 mln zł.

Estymacja przewidywała kwotę 6-8 mln dol., co oznacza, że obraz osiągnął cenę dwukrotnie wyższą niż się tego spodziewano. Rok temu “La Musicienne”, płótno o ciekawej historii, bo skradzione i potem odnalezione, pobiło rekord i zapłacono za nie 9,1 mln dolarów. Dziś ta kwota jeszcze wzrosła, a malarka utrzymuje swoją pozycję najdroższego polskiego autora, którego prace sprzedano za granicą.

Prace polskiej artystki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Kupowane są przez osoby o tak znanych nazwiskach jak Madonna, Jack Nicolson czy Barbra Streisand. Po więcej informacji zapraszamy do artykułu “Tamara Łempicka. Gorszycielka salonów”.

Obraz “La tunique rose” przedstawia modelkę o imieniu Rafaëla, jedną z najbardziej znanych muz i kochanek Tamary Łempickiej. Po raz pierwszy kobiety spotkały się w Lasku Bulońskim. “Najpiękniejsza kobieta, jaką kiedykolwiek widziałam” – napisała o niej malarka. Od razu zapytała, czy Rafaëla chciałaby jej pozować. “To jedne najbardziej erotycznych dzieł Łempickiej” – mówi Patrick Bade, autor monografii artystki.

il. góra: Tamara Łempicka „La tunique rose”, 1927 | © Tamara de Lempicka Estate, tamaradelempickaestate.com

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.