szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Hologram Mariny Abramović zostanie licytowany w Christie’s

22.11.2019

Magazyn

W przyszłym roku Christie’s wystawi na sprzedaż hologram Mariny Abramović zatytułowany “The Life”. To pierwsze dzieło typu mixed reality kiedykolwiek licytowane na aukcji.

“The Life” przedstawia Marinę, ubraną w czerwoną suknię, przechadzającą się dookoła. Mogą zobaczyć ją jedynie ci, którzy założą dedykowane temu okulary. W przeciwieństwie jednak do virtual reality, gdzie oglądający obserwuje tylko to, co wygenerowane cyfrowo, tutaj całe otoczenie widza pozostaje bez zmian oprócz pojawienia się obok artystki.

Zdania na temat “The Life” są podzielone. Jonathan Jones w recenzji dla “The Guardian” zarzucił artystce narcyzm oraz brak głębi emocjonalnej i intelektualnej, nazywając je “bezsensowną perwersją, która jedynie rani oczy”.

Nakręcenie 19-minutowej, nagrywanej przez 32 kamery sekwencji pochłonęło ponad 1 milion funtów. Istnieją tylko trzy edycje oraz jedna, dodatkowa, w osobistym posiadaniu Mariny. Przewiduje się, że dzieło może osiągnąć 600 tys. funtów. Kupujący otrzyma certyfikowane przez artystkę okulary.

Prezentacja dzieła, 2019, Serpentine Galleries, źr. Christies

il. góra: „Artist is Present”, MoMA, 2010, źr. Wikimedia Commons

MN

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.