
Przewidywano, że dzieło osiągnie ok. 5 mln euro. Cena końcowa jednak aż dwukrotnie przekroczyła estymację.
Te „Bourao (II)” Paul Gaugin namalował w 1897 roku. Jest to ostatnie, znajdujące się w rękach prywatnych płótno z serii 9 obrazów, z których najbardziej znany to przedstawiający postaci na tle wulkanów Tahiti ”Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”. Inne dzieła wchodzą w skład kolekcji takich instytucji jak Musée d’Orsay czy Ermitaż.
Głównym tematem obrazu jest drzewo Purao na tle skąpanego w niebiesko-zielonych barwach krajobrazu, przecinanego przez rzekę. Na pierwszym planie dostrzec możemy hibiskusy, ptaka, a w tle, po lewej stronie, człowieka na koniu, ledwo widocznego wśród dzikiej natury.
Paul Gaugin dzieło namalował na Tahiti, po czym w 1898 wysłał je do Paryża na wystawę. Od tego czasu pokazywano je na całym świecie – m.in. Fogg Art Museum in Cambridge czy w MoMie, gdzie spędziło 10 lat.
“Subtelna paleta podkreśla enigmatyczną naturę wypełnioną symboliką: wijącym się strumieniem, rozkwitającym kwiatem, odjeżdżającym w dal mężczyzną…” – mówi Bruno Jaubert, specjalista od impresjonizmu i modernizmu w paryskim domu aukcyjnym Artcurial, w którym to wylicytowano pracę malarza. ”Paul Gaugin z pasją odkrywa przed nami kwintesencję swoich tahitańskich obsesji.”

Paul Gauguin, Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?, 1897-98, Museum of Fine Arts in Boston
il. góra: Paul Gaugin, Te Bourao (II), 1897, źr. Artcurial