szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Archeolodzy odkryli najstarsze figuratywne przedstawienie na świecie

13.12.2019

Aktualności, Świat: wydarzenia

W Indonezji odkryto mające przynajmniej 43,9 tysiąca lat malowidła przedstawiające scenę polowania.

Zostało ono odnalezione przypadkiem przez indonezyjskiego archeologa, Paka Hamrullaha w 2017 roku i poddane potem dalszym badaniom. W tym tygodniu naukowe czasopismo “Nature” ogłosiło zaskakujący wiek malowidła.

“Znalezisko to jest niezwykle ważne, ponieważ wcześniej twierdzono, że pierwsze figuratywne przedstawienia zaczynają się 40 tys. lat temu po przybyciu człowieka do Europy. Okazuje się jednak, że tak naprawdę zjawisko narodziło się wcześniej i pochodzi z innego kontynentu.” – komentuje Alistair Pike, badacz z University of Southampton w Anglii.

Bohaterowie malowidła to 8 humanoidalnych postaci trzymających włócznie i liny, wyposażonych jednak w niecodziennie atrybuty. Jeden z nich najprawdopodobniej posiada dziób, inny – ogon. Zbliżają się do dzikich świń oraz kopytnych ssaków o nazwie anoa, gatunku endemicznego na indonezyjskiej wyspy Sulawesi.

“Ta scena pokazywać może coś więcej niż tylko zwykłe polowanie, może być związana z animistycznymi wierzeniami, związkami człowieka ze zwierzętami lub nawet z szamańskim rytuałem” – tłumaczy Sue O’Connor, archeolożka z Australian National University. “To zupełnie zwaliło nas z nóg” – dodaje Adam Brunn z australijskiego Griffith University.

il. góra: źr. New York Times

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017