szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

7 najdrożej wylicytowanych obrazów na świecie

24.01.2020

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Rynek sztuki często nas zaskakuje. Dzieła podczas licytacji osiągają niekiedy zawrotne ceny. Kto jest dzisiaj artystą, za którego obrazy prywatni kolekcjonerzy są w stanie zapłacić bajońskie sumy? Zobacz zestawienie siedmiu najdroższych obrazów, gdzie kwoty zaczynają się od, bagatela, 179 milionów dolarów.

 1. The women of Algiers – Pablo Picasso – 179,4 mln dolarów
Picasso - 7 najdrożej wylicytowanych obrazów na świecie

The women of Algiers – Pablo Picasso

Kobiety Algieru zostały wylicytowane w Domu Aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku w 2015 roku. Dzieło Picasso pobiło wtedy wszelkie rekordy wylicytowanego na aukcji obrazu. 

Jak wiemy, płótno hiszpańskiego malarza zasiliło kolekcję byłego katarskiego premiera. Za obraz ukończony w 1955 roku milioner musiał zapłacić aż 179,4 miliona dolarów.

Christie’s określiło obraz jako fenomen, który odwołuje się do kubizmu, jest odpowiedzią na dzieło artysty Delacroix, a także echem twórczości Matisse’a.

 1. No. 6 (Violet, green and red) – Mark Rothko – 186 mln dolarów

  Mark Rothko - 7 najdrożej wylicytowanych obrazów na świecie

  No. 6 (Violet, green and red) – Mark Rothko

Namalowany w 1951 roku obraz autorstwa Amerykanina Marka Rothko, trafił do kolekcji rosyjskiego biznesmena i słynnego kolekcjonera sztuki. Dmitry Rybolovlev, bo o nim mowa, kupił obraz w 2014 roku za 186 milionów dolarów.

Niedługo po aukcji wybuchła afera Bouvier (the Bouvier affair) – Dmitry Rybolovlev oskarżył dilera sztuki Yvesa Bouvier’a, o przedstawienie fałszywych informacji i zawyżonych cen dzieł sztuki. Pozwy złożyli również inni, międzynarodowi klienci Bouvier’a, którzy poczuli się oszukani.

Należy tu wspomnieć o obrazie Wasserschlangen II Gustava Klimta, który Rybolovlev również kupił od Bouvier. Jak podaje zagraniczna prasa, Bouvier podstępem sprzedał Rosjaninowi obraz za 183 mln dolarów – przekonywał go, że właścicielem obrazu jest osoba trzecia, sam będąc w jego posiadaniu (Bouvier podobno kupił obraz za “jedyne” 120 milionów dolarów). Po złożeniu pozwu, rosyjski kolekcjoner odsprzedał obraz za 170 milionów dolarów – dlatego nie umieściliśmy go w naszym zestawieniu. 

 1. Number 17A – Jackson Pollock – 200 mln dolarów
Jackson Pollock - 7 najdrożej wylicytowanych obrazów na świecie

Number 17A – Jackson Pollock

Dzieło kupił amerykański biznesmen – Ken Griffin. Miliarder zapłacił za Number 17A Jacksona Pollocka 200 milionów dolarów – na tej samej aukcji w 2015 roku wylicytował również Interchange Willema Kooninga za 300 milionów dolarów.

Jak łatwo policzyć, za oba dzieła namalowane przez mistrzów ekspresjonizmu abstrakcyjnego Griffin zapłacił… 500 milionów dolarów.

Warto przypomnieć, że dzieło Number 17A powstało w 1948 roku i jest jednym z najsłynniejszych dzieł ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

 1. When Will You Marry? – Paul Gauguin – 210 mln dolarów

  Paul Gauguin - 7 najdrożej wylicytowanych obrazów na świecie

  When Will You Marry? – Paul Gauguin

Obraz Paula Gauguina przedstawiający dwie Tahitanki trafił w ręce katarskiego kolekcjonera w 2015 roku. 

Płótno francuskiego postimpresjonisty kosztowało 210 mln dolarów, nie jak ogłoszono tuż po zakupie 300 milionów. Prawdziwą cenę When Will You Marry poznaliśmy dopiero w 2017 roku

 1. The Card Players – Paul Cézanne – 250 mln dolarów
Paul Cezanne - 7 najdrożej wylicytowanych obrazów na świecie

The Card Players – Paul Cézanne

Dzieło postimpresjonisty Paula Cézanne’a i zarazem jeden z pięciu obrazów serii The Card Players, znajduje się w prywatnej kolekcji katarskiej rodziny królewskiej. Cztery pozostałe obrazy francuskiego malarza można znaleźć w muzeach. 

Dzieło powstało pomiędzy 1890 a 1895. Płótno zostało zlicytowane za 250 milionów.

 1. Interchange – Willem Kooning – 300 mln dolarów

  Willem Kooning - 7 najdrożej wylicytowanych obrazów na świecie

  Interchange – Willem Kooning

Jak wspomnieliśmy, obraz Interchange Willema Kooninga znajduje się w prywatnej kolekcji amerykańskiego miliardera Kena Griffina. Biznesmen na tej samej aukcji wylicytował również Number 17A Jacksona Pollocka za 200 milionów dolarów.

Płótno Kooninga Interchanged pochodzi z 1955 r. i pod koniec lat 80. warte było 20,6 mln dolarów. Więcej

 1. Salvator Mundi – Leonardo da Vinci – 450.3 mln dolarów
Leonardo da Vinci - 7 najdrożej wylicytowanych obrazów na świecie

Salvator Mundi – Leonardo da Vinci

Od 2017 roku najdrożej sprzedany obraz na świecie. Dzieło przedstawia Jezusa, który w lewej dłoni trzyma kryształową kulę, a prawą dłoń  unosi w geście błogosławieństwa.

Płótno zostało zlicytowane w nowojorskim oddziale Christie’s przez księcia z Arabii Saudyjskiej. Mohammed ben Salmane kupił dzieło za ponad 450 milionów dolarów.

Autorstwo Salvator Mundi przypisuje się Leonardowi da Vinci, choć od początku odkrycia dzieła pojawiają się wokół niego kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że obraz namalował zdolny uczeń włoskiego malarza, a może było to nawet kilku jego asystentów.

Szacuje się, że obraz został namalowany po 1500 roku. Eksperci przyjęli, że da Vinci namalował dzieło w latach 1506-1513 dla króla Francji, Ludwika XII. Podobno dzieło pojawiało się w królewskich kolekcjach sztuki – należało np. do króla Anglii, Karola I.

Grupa brytyjskich dilerów sztuki odkryła dzieło w 2005 i kupiła je za 10 tys. dolarów. Przez sześć lat badali historię obrazu, aby w 2011 wystawić go w National Gallery of London, gdzie Salvator Mundi został ogłoszony “zaginionym dziełem Leonarda da Vinci” – to było pierwsze od 1909 roku odkryte dzieło tego malarza. Więcej

Należy pamiętać, że ceny i miano “najdrożej wylicytowanego obrazu przez prywatnego kolekcjonera”, jest ruchome. Zestawienie powstało na podstawie danych z 2019 roku.

A polscy artyści?

Warto również wspomnieć, że w 2019 roku w nowojorskim oddziale Sotheby’s sprzedano La tunique rose Tamary Łempickiej za 13,4 miliona dolarów. Malarka utrzymuje swoją pozycję najdroższego polskiego autora.

mz

źródło: Rynek i Sztuka, The Guardian, The New York Times, Artsper Magazine, Arthive

il. góra: Claude Monet, La Pie, 1868–1869, domena publiczna

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

6 komentarzy do “7 najdrożej wylicytowanych obrazów na świecie”

 1. jan

  To co pamietam to dzielo Paul Cézanne gracze w karty nie bylo na aukcji tylko zostalo prywatnie sprzedane dlatego nie mozna uznac tego dziela jako zlicytowanego.
  Pozdrawiam
  Jan

 2. kova

  Dziwne. Płacą krocie pośrednikom obrazów, zamiast twórcom, którzy przymierają głodem.

 3. JanDzban

  ale ze pod 5 są rzygi warte 200 mln. kozak

  1. Cristiano Ronaldo

   Olá desse lado, cristiano ronaldo, que porra é você?

   1. Znawca Języków

    puta madre die espaniole madafaka se la vi costa america du insert dick pic de troms berucht

 4. Karol Wojtyła

  Jak Pan Jezus powiedział?
  Tak Pan Jezus powiedział.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.