szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Duda-Gracz w Nowohuckim Centrum Kultury. Rozmowa z kuratorką wystawy

28.01.2020

Wywiady

Rozmowa z Joanną Gościej-Lewińską kuratorem stałej wystawy malarstwa Jerzego Dudy-Gracza w NCK

Krzysztof Niedźwiedzki. Za kilka dni Kraków wzbogaci się o następną stałą galerię sztuki. Do NCK trafią obrazy kolejnego wybitnego polskiego malarza.

Joanna Gościej – Lewińska. To prawda. Na najbliższe dwadzieścia lat obrazy Jerzego Dudy- Gracza znalazły stałe miejsce. Jego autorska galeria w NCK jest kolejnym krokiem w kierunku poszerzania Przestrzeni Dla Sztuki. Pokażemy blisko 100 obrazów artysty z różnych okresów jego twórczości. Na dodatek ta galeria będzie żyła – za dwa lata wymienimy zestaw prezentowanych prac. Odświeżymy spotkanie ze sztuką.

Artysta kontrowersyjny, obrazoburczy, zakochany w Polsce i posądzany o podskórną nienawiść do niej. Sztuka drapieżna, często karykaturalna, a jednocześnie pełna humoru i specyficznego ciepła. Ułomny świat i pragnienie piękna. Tygiel emocji wyrażonych pędzlem…

Życiorys Jerzego Dudy-Gracza łatwy nie był, tak jak czas, w którym żył i tworzył. I to doskonale widać w jego malarstwie. Bunt zabarwiony groteską albo ocena świata z humorystyczną refleksją. Prowincja ubrana w uniwersalny kostium – nasze tu i teraz, krzywe lustro, gabinet śmiechu. Ale nie tylko. Brał też oddech i wskakiwał w inne rejony inspirowane muzyką (cykl chopinowski) albo krajobrazem (cykl jurajski). Chciał poprawiać świat? Tak, choć bliższa mu była jego diagnoza. Ale i z niej w końcu zrezygnował. Cały Duda-Gracz.

Stała ekspozycja malarstwa Jerzego Dudy-Gracza będzie przez ścianę sąsiadować z Galerią Zdzisława Beksińskiego. Obydwaj artyści znali się, lubili i szanowali. Ale w mianowniku ich sztuki można znaleźć o wiele więcej wspólnych wartości.

Oryginalni. Pracowici. Obdarzeni mocnym charakterem. Niezależni intelektualnie. Prowokacyjni. Wierni swoim zasadom. Konsekwentnie idący pod prąd. A nade wszystko warsztatowy perfekcyjni.

Czy jest tak, że Nowa Huta ściąga artystów budzących w tej samej mierze podziw co kontrowersje?

Coś w tym jest. Architektura starej Nowej Huty wciąż budzi skrajne emocje. W tej samej mierze można się w jej neoklasycyzmie zakochać jak go odrzucić, mając na dodatek w tyle głowy ideologię. Mam wrażenie, że czas tej dzielnicy Krakowa cały czas nadchodzi, a kolejna galeria tylko temu sprzyja.

Wnętrze Galerii Zdzisława Beksińskiego zachwyca pomysłem, uwodzi klimatem i  jednocześnie tworzy niezwykle spójną artystycznie całość z obrazami artysty. Czego możemy się spodziewać po Galerii Jerzego Dudy-Gracza?

Dwie galerie. Ściana w ścianę. Dwóch wielkich malarzy i dwa światy. Dla właściwej ekspozycji obrazów niezwykle istotne jest światło, kolor ścian, na których wiszą i przestrzeń. Wszystko to tworzy klimat, który sprzyja oglądaniu albo nie. Podobnie jak w wypadku Galerii Zdzisława Beksińskiego tym razem również staraliśmy się być maksymalnie precyzyjni.

Zapraszać do odwiedzenia nowej galerii w NCK chyba nie trzeba i może w zamiast tego jakieś prowokacyjne pytanie o przyszłość.

W tej chwili myślę wyłącznie o najbliższym wtorku 21 stycznia, godzinie 18.00. Otwarcie Autorskiej Galerii Jerzego Dudy-Gracza zakończy niezwykle istotny moment – dla Krakowa, Nowej Huty, NCK, koneserów sztuki i dla mnie osobiście. Potem odpocznę kilka minut i… W Nowohuckim Centrum Kultury wciąż jest dużo przestrzeni dla sztuki. Kolejna stała galeria? A czemu nie!

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.