szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Hakerzy przejęli 3 miliony dolarów za zakup dzieła Constable’a

04.02.2020

Aktualności, Świat: wydarzenia

Hakerzy przejęli korespondencję między Rijksmuseum Twenthe i nowojorskim marszandem. 3,1 miliona dolarów, kwota przeznaczona na zakup dzieła Johna Constable’a, znalazła się w ich rękach.

Arnoud Odding, dyrektor Rijksmuseum Twenthe w Enschede po raz pierwszy zainteresował się zakupem „Widoku na Hampstead Heath od strony Harrow” Johna Constable’a w 2018 roku, kiedy zobaczył go na targach sztuki w Maastricht. Później przez kilka miesięcy negocjował cenę zakupu z Simonem C. Dickinsonem, nowojorskim marszandem.

Po zakończeniu negocjacji Rijksmuseum otrzymało numer konta bankowego z Hong Kongu i przelało tam ustaloną kwotę – 3,1 miliona dolarów. Niestety Dickinson nie otrzymał pieniędzy. Okazało się, że to nie przedstawiciele jego instytucji wysłali e-mail z danymi konta, a hakerzy, którzy przechwycili wiadomości wymieniane między dwiema jednostkami.

Nie jest jasne, które z kont zostało poddane infiltracji – mogło być to zarówno to należące do muzeum, jak i to, należące do marszanda. Obie strony sprawdziły swoje systemy bezpieczeństwa i utrzymują, że wszystko działa w nich sprawnie.

Jednostki wzajemnie oskarżają się o winę za zaistniałą sytuację, a sprawa znalazła się w sądzie. Prawnik Dickinsona utrzymuje, że muzeum powinno niezależnie sprawdzić prawdziwość chińskiego konta. Podkreśla, że jego klient, specjalizujący się w dziełach dawnych mistrzów, nigdy nie był zaangażowany w jakąkolwiek sprawę związaną z oszustwem. Reprezentant muzeum twierdzi z kolei, że przedstawiciele marszanda prowadzący negocjacje mogli być świadomi, że instytucja koresponduje z hakerami, nie zrobili jednak nic, aby temu zapobiec.

Zamiast zaakceptować powagę sytuacji, muzeum zareagowało w bezsensowny sposób oskarżając mojego klienta, w nadziei, że uda się sprawić, że wina stanie po jego stronie – skomentował to adwokat Dickinsona.

Dzieło, za które marszand wciąż nie otrzymał wynagrodzenia, znajduje się obecnie już w Rijksmuseum w Enschede. W praktyce nie należy jednak do instytucji, która stara się teraz powstrzymać Dickinsona przed sprzedaniem obrazu komuś innemu.

il. góra: John Constable, „Widok na Hampstead Heath od strony Harrow” 1824

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Hakerzy przejęli 3 miliony dolarów za zakup dzieła Constable’a”

  1. kova

    Tak to jest, płacą grosze artystom żywym, a dzieło drożeje niebotycznie po ich śmierci. Trzeba to zmienić- kupię Rembrandta za 2 zł, a swoje dzieło- Beseitigung des TodesGenes- sprzedam za 10 000 $ .

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.