szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Jak eksponować rzeźby we wnętrzu?

19.02.2020

Dla kolekcjonerów

Myśląc o prezentowaniu sztuki we wnętrzach własnego mieszkania, najczęściej decydujemy się na dwuwymiarowe medium. Nic dziwnego – ekspozycja obrazu, rysunku, grafiki czy fotografii nie jest aż tak wymagająca jak ekspozycja rzeźby, która potrzebuje dużo więcej przestrzeni i umiejscowienia przemyślanego pod kątem odpowiedniego oświetlenia. W przypadku obiektu trójwymiarowego jest o tyle trudniej, że jego zła lub dobra prezentacja może zależeć od kilku centymetrów dotyczących czy to wysokości cokołu czy też padania promieni słonecznych.

Jak eksponować rzeźby we wnętrzu

Rzeźba Igora Mitoraja Thsuki-no-hikari (Blask Księżyca), Stary Browar, Poznań

Rzeźba jako medium szczególnie lubi czyste, białe, ascetyczne wnętrza. W takim otoczeniu jej fakturowość, kolor oraz przestrzenność zostanie doskonale wyeksponowana bez ryzyka wprowadzenia w obręb pomieszczenia mieszkalnego zbędnego chaosu.

Miejsce/przestrzeń dla rzeźby

Ponieważ rzeźba jest medium trójwymiarowym, przy jej eksponowaniu należy pamiętać, iż powinna być ona widoczna ze wszystkich stron. Dlatego też, jeżeli dysponujemy rozległymi wnętrzami mieszkalnymi, najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie jej w centrum pomieszczenia. Jeśli jednak pokoje naszego mieszkania są niewielkie, priorytetem powinno być takie ulokowanie obiektu, aby w żaden sposób nie zakłócał on swobody poruszania się domowników.

Ponieważ, podobnie, jak w przypadku sztuki dwuwymiarowej, rzeźba powinna znajdować się na poziomie wzroku widza, obiekt niewielkich rozmiarów warto eksponować na odrębnym piedestale lub stoliku czy szafce. Niektórzy doradcy sztuki i architekci wnętrz radzą, aby niewielkie obiekty rzeźbiarskie umiejscawiać na półkach czy regałach w otoczeniu codziennych przedmiotów, takich, jak książki czy oprawione w ramki fotografie, co pozwoli dziełom być bardziej zauważalnymi.

Cokół pod rzeźbę

Wybierając cokół, na którym chcielibyśmy umieścić pracę, należy zwrócić uwagę, aby stylistycznie nie odstawał od pomieszczenia, w którym

Jak eksponować rzeźby we wnętrzu

Richard Serra, Pearson International Airport, Terminal 1, Mississauga, Canada

zostanie ulokowany. Powinien on bowiem w naturalny sposób wtapiać się w wystrój wnętrza tak, aby w żadnym wypadku nie odwracać uwagi widza od prezentowanej rzeźby. Piedestał powinno się ulokować w takim miejscu, aby nie zakłócał on swobodnej komunikacji w obrębie pomieszczenia. Oczywiście należy zwrócić też uwagę na jego wytrzymałość – cokół przeznaczony na obiekty zrealizowane w ciężkich materiałach, takich, jak kamień czy brąz, muszą być szczególnie trwałe.

Światło a rzeźba

Światło zawsze stanowi czynnik decydujący o odpowiedniej ekspozycji trójwymiarowego dzieła. Zbyt duża ilość światła zwróci nadmierną uwagę na szczegóły realizacji, utrudniając spojrzenie na jej całość. Z kolei zbyt mała jego ilość ukryje detale, które najczęściej nadają pracy unikatowy charakter. Rzeźba powinna być oświetlona światłem rozproszonym, przy czym może być to także światło naturalne, wpadające do pomieszczenia przez okna. Bezwzględną regułą jest unikanie oświetlania rzeźby od dołu, od tyłu oraz punktowym strumieniem. Jednakże również i od tych reguł istnieją wyjątki – w przypadku obiektów wykonanych z przezroczystych materiałów można zdecydować się na podświetlany piedestał, który stanie się atrakcyjnym dodatkiem do eksponowanego dzieła.

Jak eksponować rzeźby we wnętrzu

Boron Sculpture, Nemesis with 2 Heads, 190 x 75 x 55 cm, 2009

Faktem jest jednak to, że właściciel dzieła, eksponujący je w domowym wnętrzu, wcale nie jest zobowiązany do dbania o idealne oświetlenie rzeźby – może wszak ją oglądać przez cały dzień, również wtedy, gdy będzie ona dobrze oświetlona światłem naturalnym. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda natomiast w przypadku muzeów i galerii, gdzie przychodzącym oglądać dzieła o różnej porze dnia odbiorcom należy zaprezentować je w jak najlepszy sposób.

Chociaż rzeźbę bez wątpienia można nazwać jednym z najtrudniejszych do wyeksponowania we wnętrzu mediów, nie ulega wątpliwości, że odpowiednio zaprezentowany trójwymiarowy obiekt potrafi nadać wyjątkowy nastrój nawet najbardziej pospolitemu wnętrzu. Dlatego też, wybierając dzieło sztuki do swojego mieszkania, warto zaryzykować i zdecydować się właśnie na rzeźbę.

Katarzyna Zahorska

Tekst pochodzi z magazynu RiSZ No. 2

il. góra: Ekspozycja rzeźby we wnętrzu

Rynek i Sztuka - logotyp

Potrzebujesz konkretnej porady na temat swojej kolekcji dzieł sztuki lub pomocy w rozpoczynaniu od nowa? Skorzystaj z naszych usług doradztwa. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami pod adresem redakcja[at]rynekisztuka.pl.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów