szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Przedstawiamy nasze TOP 8 muzealnych ekspozycji, które możecie podziwiać online

20.03.2020

Aktualności, Kolekcje, Polska: wydarzenia, Polskie, Świat: wydarzenia, Światowe, Wystawy, Wystawy: Polska, Wystawy: Świat

Apokaliptyczna wizja zamkniętych miejsc kultury stała się faktem dla większości świata. A gdyby tak móc doświadczyć emocji towarzyszących oglądaniu wybitnych dzieł, nie tracąc przy tym pieniędzy i pozostając w bezpiecznej domowej przestrzeni? Brzmi jak marzenie. Na szczęście jak najbardziej możliwe do zrealizowania!

W obliczu zagrożenia pandemią świat kultury, znany nam do tej pory, zatrzymał się w miejscu. Znane i uznawane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie instytucje świata sztuki, zamknęły swoje przestrzenie dla zwiedzających. Nie da się ukryć, że znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości, ale dlaczego miałoby to oznaczać rezygnację z naszych zainteresowań i poszerzania horyzontów? Znajdujemy się na wygranej pozycji, ponieważ z pomocą przychodzi nam technologia, dzięki której możemy bez wychodzenia z domu zażyć dziennej dawki kultury. Kolejne instytucje dołączają do akcji #stayhome, #zostańwdomu, motywując społeczeństwo do pozostania w domowym zaciszu i poświęcenia wolnego czasu na kontemplację sztuki znanych twórców. Cenione instytucje kultury, jak opery czy teatry muzyczne na swoich stronach publikują kolejne relacje ze spektakli, których przeciętny widz z odległego zakątka świata miałyby szansę doświadczyć na żywo z niewielkim prawdopodobieństwem, i tak np. Metropolitan Opera w Nowym Jorku udostępniła materiały wideo, dzięki którym widzowie mają szansę wysłuchać kultowych oper takich jak “Carmen”, “Traviata” czy “Eugeniusza Oniegina” w wykonaniu światowej sławy śpiewaków operowych. Obojętne nie pozostały także największe muzea, oferujące użytkownikom już nie tylko wystawy online, ale również wirtualne spacery po muzealnych przestrzeniach, możliwe dzięki wykorzystaniu technologii VR. Dziś przedstawiamy zestawienie najciekawszych, zdaniem naszej redakcji, muzealnych kolekcji online, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Kolekcje możemy podziwiać bezpośrednio na stronach muzeów, w dedykowanych aplikacjach, bądź dzięki usłudze Google Street View.

1. MOMA (Museum of Modern Art), Nowy Jork

MoMA / Jackson Pollock, "One: Number 31", 1950.

MoMA / Jackson Pollock, „One: Number 31”, 1950.

Muzeum sztuki współczesnej w Nowym Jorku bezapelacyjnie przoduje w udostępnianiu swoich zbiorów. Zdecydowano się zarchiwizować i udostępnić szerokiej publiczności wystawy od 1929 r. zupełnie za darmo! Proces digitalizacji rozpoczął się w 2017 roku z inicjatywy Michelle Elligot. Na stronie galerii mamy dostęp do prawie 85 tys. dzieł. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników sztuki współczesnej. Dzięki zaawansowanym narzędziom wyszukiwania z łatwością możemy znaleźć interesującego nas artystę od Magdaleny Abakanowicz po Harolda Altmana.
Obecnie Moma za pomocą Google Art Project udostępnia wystawę Sophie Taeuber – Arp – jednej z czołowych przedstawicielek abstrakcji geometrycznej. Podczas wirtualnego oprowadzania możemy zapoznać się z życiorysem artystki oraz poznać wszystkie etapy jej twórczości.  

2. National Gallery, Londyn

National Gallery / Jan van Eyck, "Portret małżonków Arnolfinich", 1434.

National Gallery / Jan van Eyck, „Portret małżonków Arnolfinich”, 1434.

National Gallery w Londynie może poszczycić się jednym z najlepszych zbiorów malarstwa zachodnioeuropejskiego na świecie. Kolekcję cechuje niezwykła różnorodność – zarówno wielbiciel średniowiecznego malarstwa religijnego, jak i fan późnego impresjonizmu znajdzie coś dla siebie. Londyńska Galeria Narodowa może pochwalić się dużą kolekcją prac Clauda Moneta, Paula Cezanne’a czy Vincenta van Gogha (znajduje się tu jedna z wersji słynnych słoneczników najbardziej obleganych przez turystów). Warto na dłużej zatrzymać się również w sali pomarańczowej, w której prezentowane są prace mistrzów baroku takich jak Caravaggio czy Claude Lorrain.

3. Luwr, Paryż

Luwr / Eugene Delacroix, "Wolność wiodąca lud na barykady", 1830.

Luwr / Eugene Delacroix, „Wolność wiodąca lud na barykady”, 1830.

Luwr to najczęściej odwiedzane muzeum na świecie. Każdy kto miał okazję zobaczyć imponujące zbiory francuskiej galerii na własne oczy, pamięta też zapewne ogromne kolejki wymagające kilkugodzinnego oczekiwania. Dziś za jednym kliknięciem możemy stanąć oko w oko z Wielkim Sfinksem z Tanis. Obecnie na stronie muzeum dostępne są trzy wirtualne wycieczki: zabytki starożytnego Egiptu, pozostałość historycznej fosy oraz galeria Apolla. Oczywiście jest to niewielki procent zbiorów Luwru, ale zapewne z biegiem czasu możemy liczyć na digitalizację większej części zbiorów. Jeśli chodzi o Mona Lisę, to bezsprzecznie jej tajemniczy uśmiech zasługuje na osobistą wizytę. Na to jednak będziemy musieli zaczekać, aczkolwiek w tym wypadku zapewniamy – cierpliwość popłaca.

4. Tate Britain, Londyn

Tate Britain / John Everett Millais, "Ofelia", 1851-1852.

Tate Britain / John Everett Millais, „Ofelia”, 1851-1852.

Wirtualna kolekcja Tate Britain zachwyci z pewnością wszystkich miłośników romantyzmu i sztuki  prerafaletiów. W zbiorach muzeum znajdziemy kultowy już wizerunek Ofelii pędzla Johna Everetta Millaisa czy Prozerpine Dante Gabriela Rossetiego. Punktem obowiązkowym jest również zbiór dzieł największego angielskiego impresjonisty Williama Turnera, który cały swój dorobek przekazał w ręce państwa. Wśród znakomitych dzieł kolekcji Tate Britain natrafimy także na płótna Williama Blake’a, Williama Hogartha, John’a Constable’a, Johna Williama Waterhouse’a czy Francisa Bacona. Polecamy szczególnie wszystkim wrażliwcom!

5. Rijskmuseum, Amsterdam

Rijskmuseum / Rembrandt, "Straż nocna", 1642.

Rijskmuseum / Rembrandt, „Straż nocna”, 1642.

Dzięki nowej aplikacji Rijksmuseum użytkownicy mają szansę w domowym zaciszu zyskać dostęp do multimedialnych wycieczek i tras, opracowanych przez kuratorów muzeum. Dzięki aplikacji można poznać muzeum w najbardziej dogodny sposób, wybierając interesujące dzieła i konkretne trasy oraz podziwiać dzieła z kilku perspektyw – powiększając i przesuwając ekran tak, by dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły. W zbiorach odnajdziemy najwybitniejsze dzieła malarstwa holenderskiego, np. “Straż nocna” Vermeera, pojawią się także płótna Rembrandta, Ferdinanda Bol’a, Gabriela Metsu i Jana Steen’a, Frans Hals’a czy Pieter de Hooch’a, a dzięki wywiadom z ekspertami i artystami wirtualni zwiedzający dowiedzą się jeszcze więcej na temat wybitnych dzieł.   

6. Muzeum Guggenheima, Nowy Jork

Muzeum Guggenheima / Vincent van Gogh, "Góry w Saint-Rémy", 1889.

Muzeum Guggenheima / Vincent van Gogh, „Góry w Saint-Rémy”, 1889.

Jak zapewniają władze muzeum, w takich niepewnych czasach sztuka może zapewnić zarówno ukojenie, jak i inspirację. Pomimo tymczasowego zamknięcia budynku instytucja stworzyła wirtualną społeczność, zaangażowaną w rozpalanie pomysłów, dyskusji i kreatywności. W zbiorach online Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku można odnaleźć prace wybitnych artystów, m.in. Chagalla, Kandinsky’ego, Dagas, Warhola, Picasso, Van Gogha czy Pollocka, do których dołączone są ciekawe opisy kuratorskie. Klimat muzeum można poczuć jeszcze lepiej dzięki materiałom wideo zawierających archiwum wywiadów na żywo z pracownikami Guggenheim’a, które pozwolą dokładniej zagłębić się w tematy wystaw, jak również odkryć historię muzeum i przyjrzeć się fascynującej architekturze budynku, projektu Franka Lloyda Wrighta.

7. Galeria Uffizi, Florencja

Galleria Uffizi / Sandro Botticelli, "Narodziny Wenus", 1483-1485.

Galleria Uffizi / Sandro Botticelli, „Narodziny Wenus”, 1483-1485.

Galeria Uffizzi to bezprecedensowo obok Luwru, najważniejsze europejskie muzeum z oszałamiającą liczbą zbiorów malarstwa włoskiego oraz europejskiego, zarazem pozostające najstarszym muzeum współczesnej Europy. Najważniejsze włoskie muzeum na czas zamknięcia przeniosło wiele zbiorów do wirtualnej przestrzeni, gdzie bez tłumów turystów, w spokoju przyjrzymy się najlepszym przykładom światowego malarstwa. Na stronie galerii znajdziemy zatem wybitne arcydzieła, takie jak “Narodziny Wenus” czy nastrojową “Wiosnę” autorstwa Sandro Botticelli’ego, “Zwiastowanie” Leonardoa da Vinci, czy też “Wenus z Urbino” Tycjana. Uffizzi pozostaje instytucją gromadzącą największą liczbę klasycznych rzeźb z kolekcji Medyceuszów, a także kolekcji dzieł szkoły florenckiej z płótnami Cimabue, Filippo Lippi, Giotto, Masaccio, Paolo Uccello czy Michała Anioła. Wśród ekspozycji online pojawią się również dzieła, m.in. Piero della Francesci, Rafaela, Tycjana, Caravaggia, Canaletto oraz malarzy europejskich:  El Greco, Rubensa, Rembrandta, Hansa Memlinga, Lucasa Cranacha i Albrechta Dürera. Wrażenia nie do zapomnienia – nawet po wirtualnej wizycie.

8. Muzeum Narodowe w Warszawie 

 Muzeum Narodowe w Warszawie / Józef Chełmoński, "Babie lato", 1875.

Muzeum Narodowe w Warszawie / Józef Chełmoński, „Babie lato”, 1875.

Zwiedzanie wystaw czasowo zawieszone – ale to nie powód by zaprzestać obcowania ze sztuką, szczególnie, gdy mamy do czynienia z najlepszymi jej przykładami. Polskie zbiory MN w Warszawie można podziwiać za pośrednictwem Cyfrowego MNW dostępnego na oficjalnej stronie instytucji. Ekspozycje Muzeum Narodowego w Warszawie liczą blisko 830 tysięcy dzieł od okresu antycznego do sztuki współczesnej. Wśród zbiorów możemy podziwiać słynne malowidła z Faras oraz wybitne arcydzieła sztuki polskiej – imponującą “Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki, “Żydówkę z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego, nostalgiczne “Babie lato” Chełmońskiego czy metafizyczne, symboliczne dzieła Malczewskiego. Pojawiają się również malarze europejscy, np. dzieła Brueghela, Steena, Ingresa, Couberta, Renoira, Cranacha, Tintoretto i Botticelliego. Długie godziny rozmyślań wśród zbiorów gwarantowane.

il. góra: Sandro Botticelli, „Primavera”, 1478 – 1482, Galleria Uffizi.

Rynek i Sztuka - logotyp

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Artekspozycje

11.03.2020 / Aktualności, Ciekawostki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.