szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Prace ikon modernizmu sprzedane na aukcji w Sotheby’s za 17,2 mln dolarów

27.03.2020

Świat: aukcje

W nowojorskim Sotheby’s odbyła się licytacja modernistycznych dzieł Georgii O’Keeffe i Alfreda Stieglitz’a. Prace znacznie przekroczyły początkowo estymowaną kwotę 13,3 mln dolarów.

Georgia O'Keeffe, "City Night", 1926.

Georgia O’Keeffe, „City Night”, 1926, źródło: wikiart.org

Licytacja odbyła się 5 marca. Kolekcja 95 dzieł sztuki, fotografii i rzadkich efemeryd autorstwa Georgii O’Keeffe i Alfreda Stieglitz’a odnotowała aż 87-procentowy wskaźnik sprzedaży osiągając łącznie cenę 17,2 mln dolarów. Dom aukcyjny ogłosił również, że biblioteka manuskryptów Uniwersytetu Yale nabyła zbiór fotografii i literatury drogą prywatnej sprzedaży tuż przed aukcją publiczną. Zbiory mają trafić do archiwalnej kolekcji Stieglitz / O’Keeffe. Co ciekawe, prace zostały wysłane z kolekcji innego artysty i powiernika O’Keeffe, Juana Hamiltona.

Wśród najlepiej sprzedających się dzieł znalazło się słynne płótno “Nature Forms – Gaspé” Georgii O’Keeffe z 1931 roku, które sprzedano za 6,9 miliona dolarów. Ten nieco metafizyczny obraz był swego czasu wystawiany w najważniejszych instytucjach w całym kraju, m.in. w Metropolitan Museum of Art, Muzeum Whitney, Art Institute of Chicago i Muzeum Sztuki Hrabstwa Los Angeles. Dużym zaskoczeniem aukcji okazały się nieco mniej znane dzieła, jak rzeźba “Abstract” odlana przez O’Keeffe w 1946 roku, która dwukrotnie przewyższyła szacowaną początkowo sumę, osiągając 668 000 tysięcy dolarów.

Georgia O'Keeffe, "Jimson Weed", 1932.

Georgia O’Keeffe, „Jimson Weed”, 1932, źródło: wikiart.org

Na aukcji Sotheby’s prace O’Keeffe przewyższyły cenowo dzieła innych amerykańskich modernistów, m.in. Marsdena Hartleya i Arthura Dove’a, osiągając najwyższy popyt od kilku sezonów i to w kilku kategoriach kolekcjonerskich. Nie tak dawno, bo w maju 2014 roku, dzieło Georgii O’Keeffe ustanowiło rekord na aukcji – obraz “Jimson weed / White flower no. 1” uzyskał niebotyczną kwotę 44 milionów dolarów, czyli prawie trzykrotnie więcej niż szacowano na początku. Kolejną zawrotną sumę osiągnięto w 2018 r., kiedy dzieło przedstawiające miejski krajobraz Nowego Jorku z drapaczami chmur osiągnęło 13,3 miliona dolarów na aukcji sztuki współczesnej. 

Georgia O'Keeffe, "Street of New York II", 1926.

Georgia O’Keeffe, „Street of New York II”, 1926, źródło: wikiart.org

Wśród osobistych rzeczy artystki, na aukcji wystawiono między innymi awangardową suknię, szytą dla Georgii na zamówienie, która sprzedała się za 25 000 dolarów, podwajając estymowaną wartość. Spore zainteresowanie elementem garderoby O’Keeffe było z dużym prawdopodobieństwem skutkiem wystawy z 2017 roku w Brooklyn Museum w Nowym Jorku, która to koncentrowała się na krawieckich upodobaniach artystki oraz jej roli jako największej muzy swego męża – fotografa Alfreda Stieglitza. Co ciekawe w ostatnim czasie za kwotę 15 000 dolarów, na aukcji zlicytowano dość nietypowy dokument. Był nim akt małżeństwa z 1924 roku, potwierdzający zawarcie związku malarki Georgii O’Keeffe z fotografem Alfredem Stieglitz’em.

Georgia O'Keeffe, "Manhattan", 1932.

Georgia O’Keeffe, „Manhattan”, 1932, źródło: wikiart.org

Nie jest tajemnicą fakt, że fotografia, zbiory manuskryptów czy kolekcje literatury sprzedają się za mniejsze sumy niż znane szerokiej publiczności płótna, aczkolwiek równie mocno potrafią one wpływać na wizerunek artysty, przyczyniając się do poszerzania jego dorobku. Na ostatniej aukcji Sotheby’s sprzedano dwie kultowe edycje Stieglitz’a. Jedna z nich to fotografia “Georgia O’Keeffe – Hand and Wheel” z 1933 roku, pokazująca dłoń artystki ułożoną na błotniku swojego samochodu – Forda V-8 – praca osiągnęła niebywałą sumę 400 000 dolarów. Drugą najdroższą fotografią okazała się jego słynna „Spiritual America” z 1923 r., którą wylicytowano za kwotę 218 850 dolarów, czyli ponad dwa razy więcej niż przewidywano.

asz

źródło: Antique Trader, News Artnet, Robb Report;

il. góra: Georgia O’Keeffe, Georgia O’Keeffe, 1931, źródło: wikiart.org.

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

24.11.2014 / Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów