W poniedziałek 30 marca, pod osłoną nocy, obraz mistrza Van Gogha “Ogród wiosenny” z 1884 roku został skradziony z holenderskiego muzeum. Data rabunku przypadła na dzień 167. urodzin artysty.
Złodzieje umiejętnie wykorzystali rozproszenie wywołane obecną sytuacja epidemiologiczną oraz fakt, że muzeum pozostawało zamknięte dla zwiedzających. Włamania do Singer Laren Museum doszło o 03:15 czasu lokalnego. Jak podają holenderskie media, złodzieje wybili duże szklane drzwi na froncie muzeum, aby dostać się do budynku. Policja dotarła na miejsce zdarzenia tuż po uruchomieniu alarmu w muzeum, aczkolwiek zgodnie z doniesieniami władz, sprawcom udało się uciec przed ich przybyciem.
„Jestem wkurzony, że tak się stało”, powiedział dyrektor muzeum Jan Rudolph de Lorm na konferencji prasowej w poniedziałek. „To ogromny cios. Jest to niezwykle trudne, szczególnie w obecnym czasie. ”
Co najistotniejsze, obraz nie był własnością muzeum, a został jedynie wypożyczony ze zbiorów Muzeum Groninger w Holandii. Dzieło z 1884 r. było jedynym obrazem Van Gogha w tego muzeum. Płótno zostało namalowane, w okresie gdy Van Gogh przebywał w Neunen, gdzie jego ojciec był pastorem w latach 1883–1885. Dzieło przedstawia ruiny wiejskiego kościoła, które artysta mógł zobaczyć z domu swego ojca.
Arthur Brandt, detektyw sztuki, w wywiadzie udzielonym dla gazety Algemeen Dagblad przyznał, że dzieło może być warte nawet 6 milionów euro (ponad 27 milionów złotych).
„Muzeum Groninger jest zszokowane tą wiadomością” – czytamy w oświadczeniu muzeum. Rzecznik, pytany o okoliczności włamania, odmówił jednak komentarza, powołując się na dobro prowadzonego śledztwa. Holenderska policja wszczęła dochodzenie i podjęła już pierwsze kroki, dokonując analizy nagrań z monitoringu, a także przesłuchań mieszkańców miasta. Na chwilę obecną nie jest jasne, czy skradziono jakiekolwiek inne przedmioty z 3000 zbiorów muzealnych Larena.
Singer Laren Museum zostało założone w 1954 roku przez Annę Singer, wdowę po amerykańskim malarzu Williamie Singerze. Muzeum szczyci się bogatą kolekcją prac okresu modernizmu, dzieł neoimpresjonistów, puentylistów, ekspresjonistów oraz kubistów. W zbiorach możemy odnaleźć między innymi prace holenderskich artystów – Jana Tooropa, Chrisa Beekmana i Hermana Kruydera. Przed zamknięciem muzeum organizowało we współpracy z amsterdamskim Rijksmuseum wystawę „Mirror of the Soul”, gdzie można było podziwiać prace, m.in. Mondriana czy Jana Troopa.
źródło: BBC, Groninger Museum, CNN, Metro UK;
il. góra: Vincent van Gogh, The Parsonage Garden at Nuenen in Spring, 1884, Groninger Museum, loan from Municipality of Groningen, photo: Marten de Leeuw