szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Obraz Van Gogha skradziony z muzeum Singer Laren

31.03.2020

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

W poniedziałek 30 marca, pod osłoną nocy, obraz mistrza Van Gogha “Ogród wiosenny” z 1884 roku został skradziony z holenderskiego muzeum. Data rabunku przypadła na dzień 167. urodzin artysty.

Obraz Van Gogha skradziony z muzeum Singer Laren

Vincent van Gogh, Self Portrait with Felt Hat, 1887. źródło: wikiart.org

Złodzieje umiejętnie wykorzystali rozproszenie wywołane obecną sytuacja epidemiologiczną oraz fakt, że muzeum pozostawało zamknięte dla zwiedzających. Włamania do Singer Laren Museum doszło o 03:15 czasu lokalnego. Jak podają holenderskie media, złodzieje wybili duże szklane drzwi na froncie muzeum, aby dostać się do budynku. Policja dotarła na miejsce zdarzenia tuż po uruchomieniu alarmu w muzeum, aczkolwiek zgodnie z doniesieniami władz, sprawcom udało się uciec przed ich przybyciem.

„Jestem wkurzony, że tak się stało”, powiedział dyrektor muzeum Jan Rudolph de Lorm na konferencji prasowej w poniedziałek. „To ogromny cios. Jest to niezwykle trudne, szczególnie w obecnym czasie. ”

Co najistotniejsze, obraz nie był własnością muzeum, a został jedynie wypożyczony ze zbiorów Muzeum Groninger w Holandii. Dzieło z 1884 r. było jedynym obrazem Van Gogha w tego muzeum. Płótno zostało namalowane, w okresie gdy Van Gogh przebywał w Neunen, gdzie jego ojciec był pastorem w latach 1883–1885. Dzieło przedstawia ruiny wiejskiego kościoła, które artysta mógł zobaczyć z domu swego ojca. 

Arthur Brandt, detektyw sztuki, w wywiadzie udzielonym dla gazety Algemeen Dagblad przyznał, że dzieło może być warte nawet 6 milionów euro (ponad 27 milionów złotych).

„Muzeum Groninger jest zszokowane tą wiadomością” – czytamy w oświadczeniu muzeum. Rzecznik, pytany o okoliczności włamania, odmówił jednak komentarza, powołując się na dobro prowadzonego śledztwa. Holenderska policja wszczęła dochodzenie i podjęła już pierwsze kroki, dokonując analizy nagrań z monitoringu, a także przesłuchań mieszkańców miasta. Na chwilę obecną nie jest jasne, czy skradziono jakiekolwiek inne przedmioty z 3000 zbiorów muzealnych Larena.

Singer Laren Museum zostało założone w 1954 roku przez Annę Singer, wdowę po amerykańskim malarzu Williamie Singerze. Muzeum szczyci się bogatą kolekcją prac okresu modernizmu, dzieł neoimpresjonistów, puentylistów, ekspresjonistów oraz kubistów. W zbiorach możemy odnaleźć między innymi prace holenderskich artystów – Jana Tooropa, Chrisa Beekmana i Hermana Kruydera. Przed zamknięciem muzeum organizowało we współpracy z amsterdamskim Rijksmuseum wystawę „Mirror of the Soul”, gdzie można było podziwiać prace, m.in. Mondriana czy Jana Troopa.

źródło: BBC, Groninger Museum, CNN, Metro UK;

il. góra: Vincent van Gogh, The Parsonage Garden at Nuenen in Spring, 1884, Groninger Museum, loan from Municipality of Groningen, photo: Marten de Leeuw

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

07.01.2019 / Ciekawostki, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.