szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pingwin przewodnikiem i tysiące dzieł sztuki. Wirtualne spacery Google

17.04.2020

Aktualności, Ciekawostki, Magazyn

Platforma Google Arts & Culture przygotowała dla użytkowników prawdziwą gratkę. Liczba nowych atrakcji i pomysłów na prezentację zbiorów cyfrowych zaskoczy nawet doświadczonych koneserów sztuki.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Sztuki, 15 kwietnia, na platformie Google Arts & Culture udostępniono szereg nowości związanych z akcjami prowadzonymi obecnie przez światowe instytucje kultury. Z pomocą partnerów w serwisie udało się zamieścić ponad 100 wirtualnych wystaw o różnorodnej tematyce, w tym 18 000 nowych dzieł sztuki, eksponatów i opowieści. Niezwykle bogate zbiory pochodzą 35 instytucji kulturalnych, pośród których znajdziemy kolekcje, np. Fundacji Atassi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Muzeum Sztuki Współczesnej w Buenos Aires (Argentyna), Palazzo Monti (Włochy), Centrum Sztuki Brytyjskiej Uniwersytetu Yale (USA), Nakamura Keith Haring Collection (Japonia), a także nasze rodzime Muzeum Narodowe w Krakowie.

Platforma Google Arts & Culture uczciła Światowy Dzień Sztuki

Jasnożółty anioł, Google Arts & Culture

Już teraz dzięki wirtualnej rzeczywistości można spędzić popołudnie, np. w otoczeniu zbiorów japońskiego muzeum, obejrzeć dzieła Keitha Haringa, a także dowiedzieć się więcej o życiu tego kultowego artysty. W kolekcji znajdziemy ponad 50 dzieł, które zostały zdigitalizowane w ultra-wysokiej rozdzielczości, w tym słynną “Smiley Face” czy rozkładającego swoje ogromne skrzydła jasnożółtego anioła. Z kolei Centrum Kultury i Sztuki w Bangkoku zdradzi nam, jak sztuka może uzdrowić emocjonalnie – polecamy wystawę szczególnie wszystkim zestresowanym obecną sytuacją. 

Wyjątkowe doznania czekają także na fanów podróży kulturalnych, dla których opracowano kolekcje, dzięki którym choć na chwilę przeniosą się w wymarzone destynacje i odkryją cuda Włoch, Francji, Hiszpanii, czy Wielkiej Brytanii.

Pośród licznych zbiorów natrafimy również na niezwykłą kolekcję  “Nie tylko Dama” udostępnioną przez Muzeum Książąt Czartoryskich. Stworzona przez Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa, prezentuje oglądającym kultowe dzieła i artefakty, m.in. “Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”, “Klucz od Świątyni Sybilli w Puławach” czy “Portret Izabeli z Flemmingów księżnej Czartoryskiej”, znajdujące się na co dzień w muzealnych przestrzeniach krakowskiej instytucji.

Platforma Google Arts & Culture uczciła Światowy Dzień Sztuki

Nie tylko Dama, Google Arts & Culture

Wyjątkowo ciekawą inicjatywą jest nowo udostępniona kolekcja stworzona z myślą o rodzinach – Family Fun with Arts & Culture, dzięki której najmłodsi użytkownicy z pomocą rodziców mogą odkrywać świat sztuki i uczyć się go poprzez wirtualne narzędzia. W ramach tej wyjątkowej kolekcji, specjalnie dla dzieci przygotowano wirtualne wycieczki po galeriach muzealnych w towarzystwie nieznośnego pingwina. Zwierzę oprowadzi najmłodszych użytkowników między innymi po Wersalu czy Muzeum Historii Naturalnej. 

Dla entuzjastów odkrywania sztuki w nieco innym wydaniu, twórcy platformy zachęcają do zainstalowania bezpłatnej aplikacji Google Arts & Culture, gdzie dzięki funkcji Art Transfer, Art Projector lub Art Selfie, będziemy mogli doświadczyć kultury w zupełnie nowym wymiarze. I tak np. dzięki opcji Art. Selfie w dość zabawnej formie odkryjemy nieznane dotąd dzieła sztuki. Funkcja umożliwia bowiem przeszukiwanie tysięcy obrazów w poszukiwaniu tego jedynego wizerunku, do którego jesteśmy najbardziej podobni.

asz

il. góra: Pinguin in a museem, Google Arts & Culture

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Polskie instytucje kultury w dobie pandemii

07.04.2020 / Aktualności, Ciekawostki, Kolekcje, Magazyn, Polska: wydarzenia, Wystawy: Polska

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.