szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kultowe Tate Modern ma już 20 lat

15.05.2020

Aktualności, Ciekawostki, Kolekcje, Światowe

Dwadzieścia lat temu Tate otworzyło swoje nowe muzeum poświęcone sztuce nowoczesnej i współczesnej w dawnej elektrowni w Bankside, w południowym Londynie. Wraz z początkiem istnienia, Tate Modern zmieniło na zawsze londyńskie środowisko artystyczne.

Infinity Mirrored Room – Filled with the Brilliance of Life by Yayoi Kusama, installed for the Kusama Exhibition at Tate Modern, © Yayoi Kusama. Photo © Tate, 2012

Tate Modern już od dwóch dekad kształtuje świat sztuki współczesnej poprzez odważne wystawy i różnorodny program. 11 maja upłynęło 20 lat od otwarcia jednej z najważniejszych galerii sztuki na świecie. Od momentu założenia przestrzenie muzealne przyciągnęły blisko 100 milionów gości spragnionych doświadczania sztuki współczesnej na najwyższym poziomie.

Od gigantycznych rzeźb pająków, po miliony stalowych nasion słonecznika, Tate Modern w Londynie udało się odcisnąć swoje piętno na świecie sztuki współczesnej, zaskakując publiczność bogatym programem i topowymi nazwiskami twórców sztuki współczesnej. Poprzez lata zaangażowania w prace badawcze, przełomowe podejście do prezentowania wystaw, a także liczne projekty w londyńskiej przestrzeni publicznej, Tate Modern odegrało znaczącą rolę w budowaniu relacji brytyjskiej publiczności ze sztuką współczesną w XXI wieku.

Aerial view of visitors and exhibits at the 'No Soul for Sale’ event at Tate Modern, 14th – 16th May, 2010. Photo © Tate London, 2010.

Przez lata odwiedzający mogli podziwiać dzieła prawdziwych gigantów sztuki nowoczesnej, takich jak Salvador Dali, Andy Warhol czy Pablo Picasso. Muzeum zadbało, by w jego przestrzeni znalazły się prace setek współczesnych artystów specjalizujących się w wielu dziedzinach, jak malarstwo, rzeźba, instalacje, performance i sztuki audiowizualne. Wśród prezentowanych prac artystów znalazły się nazwiska, takie jak Damien Hirst, Ai WeiWei i Yayoi Kusama.

W ramach obchodów dwudziestolecia instytucji planowano m.in. głośny powrót instalacji Kusamy – “Pokoje Lustrzane”, które miałyby powrócić do Tate po raz pierwszy od czasu pojawienia się na retrospekcji w 2012 roku. Ikoniczny już projekt pomieszczeń japońskiej artystki wyposażonych w tysiące świateł, dających niezwykły efekt przypominający bezkresną galaktykę, zyskał niezwykłe uznanie i do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W przestrzeniach muzeum miała zagościć również gigantyczna rzeźba pająka autorstwa Louise Bourgeois, będąca pierwszą pracą, którą odwiedzający zobaczyli podczas otwarcia Tate Modern w 2000 roku. Niestety z powodu sytuacji związanej z lockdownem wystawy pozostają w zawieszeniu, dlatego również wszystkie wydarzenia rocznicowe w Tate Modern zostały odłożone na czas nieokreślony.

źródło: The Art Newspaper

asz

il. góra: Street Art, Tate Modern facade. Photo © Tate 2013

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

27.01.2017 / Aktualności, Świat: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.