
Zaginiony w okresie drugiej wojny światowej obraz Jacka Malczewskiego ”Przy Fortepianie”, powrócił do Polski w miniony poniedziałek.
Odnaleziony na aukcji w Londynie, został sukcesywnie restytuowany dzięki usilnym staraniom MKiDN, polskich muzealników oraz dotychczasowego posiadacza dzieła. Obecnie znajduje się z powrotem w murach Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie jeszcze przed wybuchem wojny był częścią kolekcji muzealnej.
Powstały w 1887 roku obraz Jacka Malczewskiego “Przy fortepianie”, od czasów zakończenia wojny, uznany był za utracony i od lat widniał w bazie dzieł zaginionych. Jak informuje instytucja, obraz najprawdopodobniej utracono podczas Powstania Warszawskiego w roku 1944. Jego losy nieznane były aż do grudnia minionego roku, kiedy to brytyjskie służby odebrały dzieło z jednego z domów aukcyjnych w Londynie.
Obraz zidentyfikowano dzięki sygnaturze artysty na odwrocie dzieła, a także zapisanej dacie i miejscu wykonania.
Na ten moment, ze względu na drobne zniszczenia w postaci wyblakłych kolorów czy naciągniętego płótna, obraz musi pozostać poddany procesom konserwacji, ale już dwudziestego drugiego czerwca odbędzie się jego oficjalne przekazanie i prezentacja.
Obraz Jacka Malczewskiego nie jest jedyną zgubą z okresu wojennego. W tej chwili Ministerstwo Kultury prowadzi 80 spraw dotyczących zwrotu dzieł sztuki, ale lista utraconych podczas drugiej wojny światowej dzieł liczy ponad 60 tysięcy.
Jacek Malczewski był wybitnym polskim malarzem i jednym z głównych przedstawicieli nurtu symbolizmu. Poza słynnym “Przy Fortepianie” namalował również obrazy, takie jak “Niedziela w kopalni”, “Śmierć”, “Melancholia” i wiele więcej.
il. góra: źródło: Facebook / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Danuta Matloch
szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:
to cię powinno jeszcze zainteresować:
18.07.2019 / Analiza rynku sztuki