szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Zaginiony obraz “Przy Fortepianie” Malczewskiego wrócił do Polski

16.06.2020

Polska: wydarzenia

Zaginiony w okresie drugiej wojny światowej obraz Jacka Malczewskiego ”Przy Fortepianie”, powrócił do Polski w miniony poniedziałek.

Odnaleziony na aukcji w Londynie, został sukcesywnie restytuowany dzięki usilnym staraniom MKiDN, polskich muzealników oraz dotychczasowego posiadacza dzieła. Obecnie znajduje się z powrotem w murach Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie jeszcze przed wybuchem wojny był częścią kolekcji muzealnej.

Powstały w 1887 roku obraz Jacka Malczewskiego “Przy fortepianie”, od czasów zakończenia wojny, uznany był za utracony i od lat widniał w bazie dzieł zaginionych. Jak informuje instytucja, obraz najprawdopodobniej utracono podczas Powstania Warszawskiego w roku 1944. Jego losy nieznane były aż do grudnia minionego roku, kiedy to brytyjskie służby odebrały dzieło z jednego z domów aukcyjnych w Londynie.

Obraz zidentyfikowano dzięki sygnaturze artysty na odwrocie dzieła, a także zapisanej dacie i miejscu wykonania.

Na ten moment, ze względu na drobne zniszczenia w postaci wyblakłych kolorów czy naciągniętego płótna, obraz musi pozostać poddany procesom konserwacji, ale już dwudziestego drugiego czerwca odbędzie się jego oficjalne przekazanie i prezentacja.

Obraz Jacka Malczewskiego nie jest jedyną zgubą z okresu wojennego. W tej chwili Ministerstwo Kultury prowadzi 80 spraw dotyczących zwrotu dzieł sztuki, ale lista utraconych podczas drugiej wojny światowej dzieł liczy ponad 60 tysięcy.

Jacek Malczewski był wybitnym polskim malarzem i jednym z głównych przedstawicieli nurtu symbolizmu. Poza słynnym “Przy Fortepianie” namalował również obrazy, takie jak “Niedziela w kopalni”, “Śmierć”, “Melancholia” i wiele więcej.

il. góra: źródło: Facebook / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Danuta Matloch

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Jacek Malczewski, Polski Hamlet - Portret Aleksandra Wielopolskiego, 1903; Muzeum Narodowe w Warszawie

18.07.2019 / Analiza rynku sztuki

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.