szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz Cranacha wraca do Polski

24.06.2020

Polska: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Utracony po II Wojnie Światowej obraz ‘Opłakiwanie Chrystusa” autorstwa Lucasa Cranacha Starszego powróci do Polski. Kupiony w 1970 roku przez Muzeum Narodowe w Sztokholmie obraz, wedle najnowszej dokumentacji okazał się być skradzioną w okresie powojennym należnością Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wobec tego, jak informuje szwedzka instytucja – obraz zostanie zwrócony do Polski.

Cranach Lucas starszy – „Opłakiwanie Chrystusa”: Źródło: http://www.dzielautracone.gov.pl/

Powstały w 1538 roku obraz pierwotnie przebywał w Schlesische Museum der Bildenden Künste w Breslau (dzisiejsze Muzeum Narodowe we Wrocławiu). W 1945 roku znalazł się na liście obrazów, które mają być poddane ewakuacji i przewiezione do magazynu Kamenz w Polsce. Rok później obraz zaginął. W 1970 roku został zakupiony do muzealnej kolekcji na aukcji w szwedzkim mieście Mariefred. Na aukcję wystawiony był przez spadkobierców majątku dyrektora koncernu telefonicznego LM Ericsson w Polsce-Sigfrida Haggberga. Najnowsze badania i dokumentacje wykazały historię dzieła, wobec czego Sztokholmskie Muzeum Narodowe zdecydowało o słuszności zwrotu obrazu do Polski.

Ten przypadek jest jednym z wielu, który pokazuje istotę aktywnych badań i restytucji cennych dzieł i kolekcji.

Źródła:
https://www.theartnewspaper.com/news/nationalmuseum-in-stockholm-to-return-stolen-16th-century-painting-to-poland
https://flipboard.com/article/national-museum-in-stockholm-to-return-stolen-16th-century-painting-to-poland/a-W6OgJwRqTNiknHOlT7w87w%3Aa%3A3268940-d0efbd62bb%2Ftheartnewspaper.com

il. góra: Cranach Lucas starszy – „Opłakiwanie Chrystusa” (fragment) – Źródło: http://www.dzielautracone.gov.pl/

Rynek i Sztuka - logotyp

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Powrót obrazu “Przy Fortepianie” Jacka Malczewskiego do Polski

16.06.2020 / Polska: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.