szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Wyjątkowe dzieło Basquiat’a na lipcowej aukcji Phillipsa

26.06.2020

Aktualności, Ciekawostki, Świat: aukcje

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Wielkoformatowy obraz słynnego amerykańskiego malarza pojawi się na lipcowej aukcji – ogłosił niedawno dom aukcyjny Phillips. Wartość dzieła szacowana jest na 10 mln dolarów.

Początek lipca z pewnością okaże się ciekawym czasem dla entuzjastów sztuki Jean-Michel’a Basquiat’a. Nowojorski dom aukcyjny Phillips już 2 lipca, wystawi kluczowe dzieło artysty jako najważniejszy punkt wieczornej sprzedaży w kategorii Sztuka Współczesna i XX w. Mowa o wielkoformatowym płótnie ”Victor 25448” z 1987 roku, zawierającym wiele charakterystycznych detali typowych dla twórczości Basquiata. Część wpływów ze sprzedaży dzieła trafi do funduszu Art for Justice, założonego w 2017 roku przez kolekcjonerkę Agnes Gund. Celem inicjatywy jest wsparcie środowisk artystycznych poprzez udzielanie dotacji dla artystów i promowaniu sztuki zmieniającej narrację dotyczącą masowego więziennictwa.

Jedna z największych prac malarza, powstała na rok przed przedwczesną śmiercią Basquiat’a. “Victor 25448” zawiera charakterystyczne połączenie pól kolorów, malarstwa figuratywnego, logotypów, gry słów oraz symboli, które charakteryzowały barwne kompozycje malarza. Dzieło w niezwykle wymownej formie ukazuje dualistyczną naturę Basquiata będącego wówczas na krawędzi zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego zniszczenia. Prezentuje także problem brutalności z jakim spotykały się wtedy w różnych formach środowiska afroamerykańskie

Praca przedstawia następstwa brutalnej sceny przemocy, w której można dostrzec zabandażowaną postać oraz wymowne symbole i teksty ostrzegające przed „śmiertelnymi obrażeniami”, czy „czekającym tutaj pobiciem”. Dzieło Basquiata, pośrednio wyraża także jego tożsamość jako czarnoskórego mężczyzny, obracającego się w świecie sztuki zdominowanej przez białych. Choć  podłoże przedstawionego w dziele konfliktu nie jest znane, ani wyjaśnione przez malarza, temat pracy jest powszechnie uważany za autobiograficzny. Jest to obraz, w którym Basquiat uchwycił swoją kruchość w burzliwym okresie życia. Artysta nie tylko zmagał się z uzależnieniem, ale był także w owym czasie głęboko dotknięty niespodziewaną śmiercią Andy’ego Warhola, jego bliskiego przyjaciela i współpracownika. Praca “Victor 25448”, którą stworzył po tej tragedii, została wystawiona na wystawie w 1988 roku w Galerii Vreja Baghoomiana. Ekspozycja, będąca ostatnią stworzoną za życia artysty, zaprezentowała publiczności niektóre z jego najbardziej przejmujących i ekspresyjnych obrazów w karierze.

Praca “Victor 25448” po raz pierwszy pojawiła się na rynku w nowojorskiej galerii Tony Shafrazi, gdzie nabył ją kolekcjoner Peter Brant, stając się oficjalnie pierwszym właścicielem. Ostatni raz obraz pojawił się na aukcji, kiedy Brants sprzedał go w słynnym domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku w maju 2008 roku, osiągając podczas licytacji cenę 3,5 miliona dolarów. Obecnie, podczas gdy najlepsze wyniki aukcji Basquiat’a były ustanawianie przez dzieła wykonane na wczesnym etapie jego kariery, jedne z ostatnich prac artysty zyskują w ostatnich latach na popularności. Niezwykły obraz Basquiata powstały w burzliwym okresie jego kariery dosadnie pokazuje, że twórczość wybitnego malarza nadal zachowała swoje znaczenie przeszło trzydzieści lat po śmierci autora. Co więcej wymowa pracy “Victor 25448” wydaje się być tym bardziej aktualna w obliczu obecnej sytuacji politycznej w USA związanej z ruchem “Black Lives Matter”. Nastroje społeczne mają zatem szansę ze sporym prawdopodobieństwem wpłynąć na ostateczny wynik lipcowej aukcji. O finale aukcji dzieła Basquiat’a przekonamy się niebawem.

asz

źródło: Phillips.com / materiały prasowe

il. góra: Jean-Michel Basquiat, Victor 25448, 1987, źródło: Phillips.com / materiały prasowe

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

23.05.2017 / Aktualności, Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.